Sprejetje novega svežnja ukrepov je za Grčijo nujen, če želi prejeti nov obrok tako imenovane mednarodne pomoči 31,5 milijarde evrov. V nasprotnem primeru državi že sredi tega meseca grozi bankrot, je poslancem razlagal premier Antonis Samaras.
Zaradi napovedanih ukrepov Grčijo od ponedeljka hromijo stavke zaposlenih v prometu, šolstvu, zdravstvu in sodstvu, v torek pa so potekali tudi množični protesti. Stavka ovira tudi delo parlamenta. Današnjo razpravo so morali začasno prekiniti, saj so tudi uslužbenci parlamenta začeli stavkati zaradi predvidenega znižanja njihovih plač.
Spopadi so sledili po dveh urah mirnega shoda. Pred parlamentom se je sicer zbralo približno 80.000 protestnikov, okoli 200 pa jih je začelo proti policistom metati kamenje in molotovke. Policisti so uporabili vodne topove in solzivec.
Ukrepi bi odnesli 13. in 14. pokojnino
Novi vladni ukrepi, s katerim naj bi vlada prihranila 18 milijard evrov, predvidevajo zvišanje upokojitvene starosti na 67 let in ukinitev izplačevanja dveh od skupaj 14 pokojnin, ki jih zdaj vsako leto prejmejo grški upokojenci. Poleg tega bi se pokojnine, ki so višje od tisoč evrov mesečno, znižale od pet do 15 odstotkov.
Poleg tega bo sveženj ukrepov omogočil ukinjanje delovnih mest v javnem sektorju in nadaljnje znižanje plač za zaposlene v javnem sektorju. Plače županov in lokalnih svetnikov bodo prepolovili in zamrznili do konca leta 2016. Minimalno plačo naj bi zamrznili pri 580 evrih mesečno do leta 2016 oziroma 511 evrih za osebe, mlajše od 25 let, zvišale pa naj bi se trošarine za bencin in tobačne izdelke.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje