V nagovoru poslancem evropskega parlamenta ob začetku dvodnevnega plenarnega zasedanja v Bruslju je dejala, da bi se moral k rešitvi institucionalne krize obvezati celoten EU. "Leta 2009 državljanom Evropske unije ne bomo mogli reči, da se Unija ne more več širiti. Ne bomo jim mogli reči, da ne moremo sprejemati odločitev zaradi težav z zagotavljanjem večine", je posvarila predsedujoča EU-ju. Merklova si prizadeva, da bi Unija institucionalni zaplet rešila še pred prihodnjimi volitvami v evropski parlament.
Pred poslanci je nastopil tudi predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, ki je po podpisu berlinske izjave ob 50. obletnici podpisa Rimske pogodbe pozval k dogovoru o ustavni pogodbi. Barroso se je vprašal, kako naj Unija druge prepriča, da je sposobna reševati globalne izzive, če ne zna rešiti lastnega institucionalnega vprašanja.
Kako lahko Kosovu pomaga Unija?
Parlamentarci so po obravnavi poročila o prihodnjem statusu Kosova in vlogi Unije v regiji načelno podprli predlog posebnega odposlanca Združenih narodov Marttija Ahtisaarija, ki govori o nadzorovani neodvisnosti pokrajine. Največje politične skupine v parlamentu so napovedale podporo predlogu, o katerem se bodo poslanci dokončno izrekli v četrtek. Ahtisaarijevemu predlogu sicer še vedno nasprotujeta Beograd in Moskva.
Parlamentarci bodo na dvodnevnem zasedanju obravnavali še prihodnost proračuna EU-ja, prihodnost profesionalnega nogometa in varnost na nogometnih tekmah. Visoki predstavnik za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana pa bo predstavil smernice skupne zunanje politike za leto 2008.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje