Predsednik je v intervjuju izrekel nekaj ostrih besed zoper Slovenijo. Foto: EPA
Predsednik je v intervjuju izrekel nekaj ostrih besed zoper Slovenijo. Foto: EPA
Ivo Sanader
Janez Janša
Janša je poudaril, da obstajata dve strani: EU in Hrvaška, in ne tri, kajti Slovenija nastopa kot del EU-ja. Foto: EPA

"Očitno je, da nekatere sile v Sloveniji menijo, da je Hrvaška danes ranljiva, da ima strateški cilj vstopiti v Evropsko unijo. Glede na ta strateški cilj pa jo je treba stisniti in bo popustila ter privolila v nekaj, v kar ne bi nikoli privolila. E, dragi sosedje Slovenci, ne bo tako," je dejal hrvaški predsednik v pogovoru za Slobodno Dalmacijo. "Lahko, prav tako prvič, zastavim javno vprašanje Bruslju: do kdaj bo Evropa tolerirala, da Slovenija maltretira Hrvaško!"

"Ne morem razumeti ljudi, ki vodijo neko državo, ki je članica EU-ja, da ne spoštujejo splošno znanih dejstev. Samo dve dejstvi sta pomembni: Hrvaška ima svojo argumentacijo in od nje ne bo odstopila, pa tudi Slovenija ima svojo argumentacijo, od katere ne bo odstopila. To je vse O. K., vsaka stran je spolitizirala vprašanje dela kopenske meje in morsko mejo. V interesu Hrvaške je, da še naprej meji na Italijo, če bi se spremenila morska meja, pa bi bila prikrajšana za mejo z Italijo, česar si ne more dovoliti."

"Če ne moremo medsebojno rešiti vprašanja meje, gremo na mednarodno arbitražo! Najbolj logično je, da bo to Meddržavno sodišče v Haagu, ker se ukvarja s podobnimi vprašanji. Nič nas ne bo stalo, Hrvaška pa bo sprejela vsako odločitev tega sodišča! Ali je lahko kar koli bolj čisto ali jasno?" je sklenil Mesić.

"EU Sanaderjevi zahtevi ne nasprotuje"
Hrvaški premier Ivo Sanader je predtem sporočil, da bi se srečal s slovenskim kolegom Borutom Pahorjem, a le ob navzočnosti predstavnikov EU-ja, je hrvaška diplomacija sporočila slovenski. Kot je poročal zagrebški Jutarnji list, je omenjeni odgovor slovenskemu veleposlaniku Milanu Orožnu Adamiču posredovala državna tajnica na hrvaškem zunanjem ministrstvu Bianca Matković. Ob tem hrvaški časnik navaja, da Evropska komisija Sanaderjevi "odločni zahtevi" po prisotnosti predstavnikov EU-ja ne nasprotuje.

"Glede na to, da Slovenija nasprotuje srečanju v navzočnosti tretjega, ni veliko možnosti, da se bosta Sanader in Pahor kmalu srečala, kar je eden izmed ključnih predpogojev za prekinitev slovenske blokade hrvaških pogajanj o članstvu v EU-ju," ocenjuje časnik.

Januarja sestanek mešane komisije
Matkovićeva je slovenskemu veleposlaniku pojasnila, da Hrvaška podpira stališča z blejskega srečanja Sanaderja in nekdanjega slovenskega premierja Janeza Janše, da je za reševanje mejnega spora treba uporabiti tretjo stran, nadaljuje Jutarnji list. Ob tem dodaja, da se bo sicer mešana komisija mednarodnopravnih strokovnjakov sešla konec januarja v Sloveniji, da pa delo komisije "še ne bo končano in da je težko pričakovati sklepe, ki naj bi pospešili morebitno odločitev o izročitvi mejnega spora tretji strani".

Nekdanji slovenski premier Janša pa je dejal, da Hrvaško blokira EU in ne Slovenija. Kot je pojasnil, v Sloveniji obstaja politično soglasje o vprašanju meje s Hrvaško, glede odnosov med Slovenijo in Hrvaško pa pravi: "Ni bistveno drugače, kot je bilo že nekaj časa prej. Tisto, kar je na tem polju sveže, je to, da je zdaj Slovenija navzven zelo očitno obveljala kot nekdo, ki odkrito blokira Hrvaško kot kandidatko za članstvo v EU-ju zaradi nerešenih vprašanj med državama. Slovenija je zdaj v evropskem političnem javnem mnenju izpostavljena kot država, ki blokira Hrvaško. Podobno, kot je Grčija blokirala Makedonijo zaradi vprašanja imena."

Hrvaška in EU, ne Hrvaška, Slovenija in EU
Ob tem je spomnil, da je Hrvaška oktobra zavrnila tudi prvo besedilo, kar pa ni odmevalo v evropski javnosti, "ker je bila naša formulacija dobra in nihče v EU-ju ni razumel, zakaj Hrvaška tiste ponudbe ni sprejela. Slovenija je skušala vseskozi do zdaj v vsakem pogajalskem poglavju, ki se je odpiralo oz. zapiralo, rešiti odprte stvari med Hrvaško in EU-jem, vključno z interesi Slovenije kot delom EU-ja. Kajti interes EU-ja ni nekaj imaginarnega. Je predvsem seštevek interesov 27 držav članic. Tudi naše. Naš interes je evropski interes in obratno. Slovenija je del EU-ja. Tu ni treh strani, kot se včasih skuša prikazati: Slovenija, Hrvaška in EU. Sta samo dve. EU in Hrvaška. Slovenija nastopa kot del EU-ja."

M. N./K. T.