Računalniški gigant Microsoft je dve leti po rekordni, pol milijarde evrov visoki kazni EU-ja, ponovno pred sodiščem. Tokrat kot tožnik.
Takratne argumente, ki so Microsoftu očitali zlorabo prevladujočega položaja na trgu, velikan iz ameriškega Redmonda želi ovreči na novem sojenju pred sodiščem Evropskih skupnosti v Luxembourgu. Petdnevno zaslišanje se je že začelo. Prvi dan je bil v znamenju napadov Microsofta na Evropsko komisijo, ki naj bi delala napake.
Odvetniki Microsofta so izpostavili zahtevo komisije, da ponudi svoj operacijski sistem brez predvajalnika Windows Media Player, saj naj bi se s tem kupci lažje odločali za konkurenco. Spremenjena različica predstavlja le 0,005 deleža v prodaji, Microsoftu pa se ne zdi zloraba, da ne ponudiš izdelka, ki ga nihče noče. Nasprotniki Microsofta so opozorili, da so predstavljeni podatki zavajajoči.
Omejevanje inovacij ali omejevanje konkurence?
Med zahtevami Unije, ki jim Microsoft ostro nasprotuje, je tudi določilo, po katerem bi podjetje iz Redmonda moralo pridobiti soglasje Unije pred vsakršno izdajo popravkov oziroma razširitev za svoj operacijski sistem. Po mnenju Microsoftovih predstavnikov gre tu za omejevanje inovacij, ki koristijo končnemu uporabniku.
Microsoft na kocko sicer ne postavlja samo denarja, ampak tudi ugled. Prav tako je na drugi strani: sodišče EU-ja primera zaradi verodostojnosti ne sme izgubiti.
Spor okrog izvorne kode
EU od Microsofta zahteva, naj javno objavi kodo operacijskega sistema, kar bi bilo za njegove konkurente zlata jama, za Microsoft pa z vidika intelektualne lastnine hud udarec. Objava izvorne kode sistema bi pomenila boljšo združljivost Microsoftovega sistema z izdelki konkurenčnih proizvajalcev, saj bi ti dobili podroben vpogled v drobovje Windowsov.
Evropska komisarka za konkurenčnost Neelie Kroes ostaja neomajna. Položaj je jasen, Microsoft mora napisati svoje domače naloge, pravijo v Bruslju. Če se Microsoft navodil komisije ne bo držal, mu grozi nadaljnja kazen - tudi prepoved prodaje prihajajočega paradnega konja Windowsa Viste na evropskih tleh.
Bruselj namreč lahko ugotovi, da Vista ne izpolnjuje evropskih določil o varovanju konkurenčnosti, zato se lahko zgodi, da je januarja 2007 na policah trgovin tudi v Sloveniji ne bo.
Odločitve sodišča še ni pričakovati tako kmalu, saj se proces utegne zavleči tudi do poletja 2007. Za dogajanje v veliki dvorani luksemburškega sodišča vlada izjemno zanimanje. Za večino poročevalcev v njem ni prostora, vseh 215 sedežev pa je bilo rezerviranih za ugledne goste. Prva dva dneva bodo na sodišču razpravljali o odločitvi Evropske komisije iz leta 2004, da je Microsoft na trgu zlorabil položaj z integriranjem Media Playerja v Windowse, nato bo na vrsti razprava o preprečevanju dostopa konkurentom do izvorne kode, zaradi česar njihovi programi na Microsoftovem sistemu ne delujejo tako, kot bi morali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje