Triodstotni prag za primanjkljaj naj bi že letos presegle Španija, Francija, Italija, Portugalska, Grčija, Irska pa tudi Slovenija. V naslednjem letu pa tudi Belgija, Avstrija, Slovaška in Nemčija. Foto: EPA
Triodstotni prag za primanjkljaj naj bi že letos presegle Španija, Francija, Italija, Portugalska, Grčija, Irska pa tudi Slovenija. V naslednjem letu pa tudi Belgija, Avstrija, Slovaška in Nemčija. Foto: EPA
France Križanič
Slovenski finančni minister pričakuje, da bo Slovenija zdržala v pričakovanih okvirih. Foto: MMC RTV SLO

Ministri pod vodstvom predsednika evrske skupine (Ecofin), luksemburškega premierja Jeana-Clauda Junckerja, so precej pozornosti namenili tudi opozorilom, da bodo sprejeti in načrtovani ukrepi za spodbujanje evropskega gospodarstva občutno povečali proračunske primanjkljaje posameznih držav članic EU-ja, poroča Radio Slovenija.

Juncker je dejal, da so nekatere izboljšave na kreditnem trgu že opazne, a pravega učinka na realno gospodarstvo še ni mogoče zaznati. Banke trdijo, da ne zaostrujejo posojilnih pogojev, podjetja pa trdijo drugače. "Ne moremo biti zadovoljni z napredkom, zato banke pozivamo, naj opravijo svoje delo in podjetjem posojajo denar," je dejal Juncker.

Juncker: Dobro bi bilo še naprej upoštevati pravila Pakta o stabilnosti
Dodal je, da bi bilo dobro še naprej upoštevati pravila Pakta o stabilnosti in rasti, čeprav kriza povzroča, da vse več držav prestopa triodstotni prag še dovoljenega javnofinančnega primanjkljaja. To pravilo naj bi namreč že letos prekršile Španija, Francija, Italija, Portugalska, Grčija, Irska pa tudi Slovenija. V naslednjem letu pa tudi Belgija, Avstrija, Slovaška in Nemčija.

Trenutne razmere je slovenski minister za finance France Križanič pojasnil takole: "So sicer nekatera področja, kjer nastaja primanjkljaj, in so nekoliko težje obvladljiva, to so na primer zadolževanje občin, deloma tudi zadolževanje zdravstvene blagajne, a je pričakovati, da bomo zdržali v načrtovanih okvirih."

Novih načrtov za reševanje bank, kot ga ravno pripravlja Velika Britanija, ministri niso napovedali, so pa pozitivno ocenili tudi načrt Nemčije za pomoč gospodarstvu, skupaj vrednemu 50 milijard evrov.

A. M.