Foto:
Foto:
Rupel proti moraliziranju.

Poteza je naredila veliko škode, ki jo bo moral EU popraviti. Med časovnim načrtom in enostranskim načrtom Izraela so namreč velike razlike.

Ministri so sprva menili, da bi lahko ameriška poteza omogočila ponovni zagon tako imenovanega časovnega načrta "četverice", po izmenjavi mnenj pa so bili bolj pesimistični. Tako so pozdravili napovedan umik Izraela iz Gaze, a le če bo del časovnega načrta. Četverica (EU, Rusija, ZDA in ZN) se bo najverjetneje srečala že 28. aprila v Berlinu.

Po mnenju evropskega komisarja Chrisa Pattena je ameriška poteza povzročila dodatno nezaupanje Arabcev na Bližnjem vzhodu. Po njegovem mnenju so ZDA nenadoma spremenile 40 let staro politiko spoštovanja resolucij Varnostnega sveta ZN-a, sporazuma v Oslu, Madridu in poročila Mitchellove komisije.

Rupel: Želimo biti konstruktivni
Zunanji minister Dimitrij Rupel je ob robu zasedanja zunanjih ministrov razširjenega EU-ja izjavil, da so pogledi Slovenije glede bližnjevzhodne krize enaki Unijinim.

Zavedamo se občutljivih razmer, do katerih je prišlo z izraelsko napovedjo umika z območja Gaze, je poudaril Rupel, ob tem pa je še povedal, da moraliziranje in negativna stališča ne pripomorejo k reševanju problemov. Slovenija hoče biti konstruktivna in želi opozarjati na pasti, je še dodal.

Ministri za večetnično Kosovo
Visoki predstavnik EU-ja za zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je včeraj predstavil načrt politike za Kosovo. Na prvem mestu je zaščita manjšin, vrnitev beguncev in aretacija odgovornih za nedavno nasilje. Solana je zavrnil možnost pogovorov o končnem statusu Kosova.

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je glede Kosova opozoril, da mora mednarodna skupnost vendarle razmišljati tudi o ureditvi končnega statusa. Pri tem je izključil možnosti, da bi Kosovo vnovič vzpostavil staro ureditev ali pa uvedel povsem novo.