Zasedanje spremljajo tudi obvezni protesti Greenpeacea. Foto: EPA
Zasedanje spremljajo tudi obvezni protesti Greenpeacea. Foto: EPA
Janez Podobnik
Predsedujoči Janez Podobnik v pripravah na današnje zasedanje. Foto: EPA
Okoljski ministri EU o podnebju

Razprava se je osredotočila na podnebno-energetski sveženj in odprla vprašanja pri zakonodajnih aktih ter tudi trajnostnih merilih za biogoriva, pomembna točka pa so bili tudi izpusti iz novih avtomobilov.

Slovenija s poročilom o napredku
Direktivo o obnovljivih virih energije, ki je tudi del svežnja, bodo ločeno obravnavali ministri za energijo, ki bodo zasedali v petek. Oboji - ministri za okolje in ministri za energijo - se bodo posvetili tudi trajnostnim merilom za biogoriva.

Slovensko predsedstvo je tako oblikovalo poročilo o napredku, ki ne govori o področjih, kjer je dogovor že dosežen, temveč vključuje zgolj odprta vprašanja. Ministri naj bi se do njih opredelili in tako nakazali, kjer so fleksibilni in v kateri smeri je dogovor mogoč. Okolijski ministri so na zadnjem zasedanju marca potrdili časovni okvir in skupna načela
podnebno-energetskega svežnja.

Poročilo o napredku je bilo predstavljeno tudi pri izpustih CO2 iz novih avtomobilov, o čemer se države EU-ja prav tako pogajajo že nekaj časa, odprtih vprašanj pa ni malo. Poleg omenjenih tem so bile na zahtevo Francije na mizi še gensko spremenjeni organizmi (GSO).

Okoljski ministri EU o podnebju