V prvi vrsti so se zavzeli za boljšo izmenjavo podatkov o terorističnih grožnjah, medtem ko je oblikovanje Evropske obveščevalne agencije - minuli mesec jo je predlagala Avstrija - večina odločno zavrnila.
Ministri, med njimi tudi slovenski notranji in pravosodni minister Rado Bohinc in Ivan Bizjak, so se zavzeli za čim prejšnje izvajanje evropskega pripornega naloga, podprli pa so tudi predlog irskega predsedstva o imenovanju posebnega koordinatorja za varnost.
Svoje mnenje o terorizmu v Evropi lahko izrazite na forumu.
Koordinator za boj proti terorizmu
Koordinator naj bi skrbel za boljše sodelovanje med delovnimi telesi EU-ja in s tretjimi državami pri uravnavanju dejavnosti v boju proti terorizmu. Podrobnosti o koordinatorju - nekateri ga celo imenujejo Gospod Terorizem ali protiteroristični car - sicer še niso v celoti dorečene. Predvidoma bo koordinator deloval v Svetu EU-ja, kjer so zastopani interesi držav članic, načeloma pa bo pri delu podrejen Javierju Solani.
Izredno zasedanje notranjih in pravosodnih ministrov je odziv na teroristični napad v Madridu. Tako predsedstvo kot komisija sta se na napad odzvala zelo konkretno. Dokončno bodo sicer vsi načrti za krepitev boja proti terorizmu potrjeni čez teden dni, na vrhunskem zasedanju voditeljev razširjene EU v Bruslju, v ponedeljek pa se bodo z njimi ukvarjali še zunanji ministri 25 držav. Prenovljeni akcijski načrt za boj proti terorizmu sicer ne bo terjal ustanavljanja novih institucij in bo pomenil predvsem nadgradnjo ukrepov, ki jih je EU že sprejela po 11. septembru 2001.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje