Socialna dimenzija se mora povečati na vseh ravneh. Foto: EPA
Socialna dimenzija se mora povečati na vseh ravneh. Foto: EPA
Janez Drobnič, minister za delo, družino in socialne zadeve

Osrednji temi tridnevnega neformalnega srečanja sta bili prilagodljivost in varnost zaposlovanja v EU-ju ter socialna dimenzija prenovljene lizbonske strategije.

Avstrijska ministrica za socialne zadeve Ursula Haubner je med najpomembnejšimi cilji EU-ja v socialni politiki izpostavila vzpostavitev enakih možnosti med spoloma in prizadevanje za večjo socialno vključenost. Poudarila je tudi pomen dobre zaposlenosti za socialno politiko.

Glavno sporočilo zasedanja je bilo po mnenju Haubnerjeve "za socialno Evropo skupaj s socialnimi partnerji".

Drobnič se je zavzel za "fleksivarnost"
Podobnega mnenja kot avstrijska ministrica je bil tudi slovenski minister za delo in družino Janez Drobnič, ki je menil, da je zaposlovanje osnova, iz katere izhaja socialna varnost. Dodal je še, da je treba več storiti za večjo prožnost oz. prilagodljivost trga dela.

"Fleksivarnost", koncept ki združuje varnost in prilagodljivost zaposlitve, po besedah ministra v Sloveniji ni dobro poznan, kljub temu pa je prilagodljivost trga dela ena od prednostnih nalog slovenske vlade.

Odprtje trga dela?
Glede načrtovanega odprtja evropskega trga delovne sile, ko naj bi prenehale veljati omejitve posameznih starih članic EU-ja, je stanje še precej negotovo. Temu botruje dejstvo, da odločitve na tem področju navadno potrjujejo tudi nacionalni parlamenti držav članic.

Avstrija in Nemčija že nekaj časa napovedujeta podaljšanje prehodnega obdobja, ostale članice pa naj bi bile po zagotovilih Drobniča bolj odprte za razpravo. Kljub neneklonjenosti Avstrije odprtju trga pa se Slovenija s sosednjo države vendarle dogovarja za uvedbo nekaterih izjem. Ob tem je minister izpostavil področji izobraževanja in turizma.