V članicah EU-ja z višjo splošno ravnijo cen so dražji kruh, žitarice ali meso. Foto: European Community
V članicah EU-ja z višjo splošno ravnijo cen so dražji kruh, žitarice ali meso. Foto: European Community
Alkoholne pijače
Cene alkoholnih pijač v Sloveniji dosegajo 86 odstotkov povprečja EU-ja, za tobačne izdelke pa Slovenci odštejemo 59 odstotkov vrednosti, ki jo imajo v povezavi. Foto: RTV SLO

Najdražja je danska košarica, ki je bila po podatkih Eurostata lani 2,5-krat dražja od najcenejše, bolgarske košarice. V večini cenejših držav Unije so bili dražji mleko, sir in jajca, medtem ko so bili v dražjih državah cenejši kruh, žitarice ali meso. Cene kruha in žitaric v Sloveniji predstavljajo 93 odstotkov, cene mesa, mleka, sira in jajc pa 83 odstotkov evropskega povprečja.

Alkoholne pijače so najdražje na Irskem
Alkohol je najdražji na Irskem, tobak pa v Veliki Britaniji. Najceneje se pije v Bolgariji, cene tobaka pa so najnižje v Latviji. Razmerje med državo z najdražjimi alkoholnimi pijačami in državo z najcenejšimi je podobno razmerju cen košaric, medtem ko je razmerje v cenah tobačnih izdelkov kar 1:7.

Tako je cena tobačnih izdelkov v Latviji le 28 odstotkov povprečja Unije, Britanci pa morajo zanje odšteti 205 odstotkov povprečja.

Hrvaška je dražja od Slovenije
Evropski statistični urad Eurostat je v raziskavo vključil tudi deset drugih držav, ki niso članice povezave. Podatki za Hrvaško tako kažejo, da so košarica z živili, tobačni izdelki in alkohol dražji kot v Sloveniji. Cena hrvaške košarice tako predstavlja 89 odstotkov evropskega povprečja, za alkoholne pijače je treba odšteti 113 odstotkov, za tobačne izdelke pa 65 odstotkov povprečja povezave.