Prav tako pa osnutku poročila evropske komisije, ki je te dni krožilo med njenimi višjimi uradniki in pricurljalo v medije, manjka le potrditev vstopa balkanskega para, vsebina pa ga nakazuje. Poročilo bo, vključujoč priporočilo o (ne)širitvi, uradno objavljeno 19. maja.
Poširitveni šok
Težje naj bi bilo Turčiji, Hrvaški ter Srbiji in Črni gori. Pred prvo naj bi bilo 10 let težkih pogajanj, predvsem o vprašanju razdeljenega Cipra, njihov dosežek pa bi lahko bil tudi priviligiran status, in ne polno članstvo. Islamski državi, ki dosega vzpodbudne gospodarske dosežke, ima le nekoliko prevelik proračunski primanjkljaj, ni naklonjeno niti javno menje v državah članicah.
SČG ne sodeluje s Haagom. V primeru hitrega prijetja Ratka Mladića in Radovana Karadžića bi se pristopna pogajanja lahko pričela leta 2008 in končala z vstopom države v evropsko integracijo leta 2014. Vsebina in oblika ravnanj za primer črnogorskega odcepitvenega "da" v nedeljo 21. maja nista znani. Hrvaška bi lahko po izidih ankete, ki jo je agencija Reuters opravila s 40 evropskimi analitiki, v EU vstopila leta 2010.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje