Visoke cene hrane in energentov so v Sloveniji nezanemarljiva težava. Foto: MMC RTV SLO
Visoke cene hrane in energentov so v Sloveniji nezanemarljiva težava. Foto: MMC RTV SLO
Komisija zaskrbljena nad gospodarstvom

V četrtletnem poročilu je Evropska komisija še zapisala, da še vedno obstajajo negotovosti zaradi finančnih turbulenc, gospodarstvo ZDA je v recesiji ali na njenem robu.

Območje evra se s temi težavami lahko spopade, a se mora z naštetim spoprijeti, pomaga pa mu lahko tudi močna rast na nastajajočih trgih. Rast v območju evra se je znižala na 2,2 odstotka na letni ravni (v tretjem četrtletju lani je znašala 2,6 odstotka BDP-ja), visoka pa je tudi inflacija. Pri tem je Evropska komisija posebno izpostavila Slovenijo (6,4 odstotka), Španijo (4,4 odstotka), Luksemburg (4,2 odstotka) in Grčijo (3,9 odstotka).

V Sloveniji in Nemčiji so za inflacijo krive predvsem visoke cene energentov, višje administrativne cene elektrike in tekočih goriv, v Sloveniji pa se je precej podražila tudi hrana, ugotavlja poročilo Evropske komisije.

Precej pozornosti namenjene daljšemu obdobju rasti in inflacije
Poročilo sicer precej pozornosti namenja tudi daljšemu obdobju rasti in inflacije v razvitih industrializiranih državah, kar označuje za veliko zmernost ter različnim odzivom držav na inflacijske pritiske. Ta trend ni posledica velike sreče v obliki blažjih šokov, poudarja poročilo, ampak ga je delno mogoče pripisati tudi izboljšavam gospodarskih politik, še posebno bolj verodostojni denarni politiki, v manjši meri pa tudi močnim samodejnim fiskalnim stabilizatorjem. Izboljšave politik so bile vidne predvsem v južnih članicah območja evra, kjer so bile napake akutne v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja, še navaja poročilo.

Komisija zaskrbljena nad gospodarstvom