Največ denarja v evropski proračun že nekaj let zapovrstjo prispeva Nemčija. Foto: EPA
Največ denarja v evropski proračun že nekaj let zapovrstjo prispeva Nemčija. Foto: EPA
Grčija je največja neto prejemnica iz evropskega proračuna. Foto: EPA
Španija je država, ki je v sedmih letih dobro izkoristila evropski proračun. Foto: MMC RTV SLO
Ni več kmetijska politika tista, ki iz evropskega proračuna dobi največ denarja. Foto: EPA

Nemčija je tako največja plačnica v evropski proračun, vreden kar 114 milijarde evrov, pričajo podatki, ki jih je objavila Evropska komisija. Nemčija je največja neto plačnica že več let, samo v zadnjih nekaj letih je v evropski proračun prispevala že več kot 70 milijard evrov.

Na drugem mestu je letos prvič Velika Britanija, ki je kljub svojemu petmilijardnemu rabatu v evropski proračun prispevala 4,2 milijarde evrov več, kot je iz njega izčrpala. S tremi milijardami evrov vplačilnega presežka jima sledi Francija, na četrtem mestu pa se je znašla Nizozemska, ki je v proračun prispevala 2,9 milijarde evrov več, kot je iz njega dobila.

Največ dobile Grčija, Poljska in Španija
Na drugi strani je med neto prejemnicami iz evropskega proračuna na prvem mestu že drugo leto zapored Grčija, ki je dobila 5,4 milijarde evrov več, kot je Uniji plačala. Na drugem mestu neto prejemnic se je znašla Poljska, največja in najbolj revna med državami, ki so se Evropski uniji pridružile leta 2004, ki je od Unije dobila 5,1 milijardo evrov več, kot je plačala.

Na tretjem mestu kraljuje Španija, ki je med letoma 1998 in 2005, ko je bila največja prejemnica iz evropskega proračuna, dobila kar 59,6 milijarde evrov. Lani je Španija iz evropskega proračuna dobila 3,6 milijarde evrov več, kot je vanj plačala.

Tudi Slovenija je še vedno neto prejemnica iz evropskega proračuna, saj je leta 2007 dobila 88,5 milijonov evrov več denarja, kot pa je Uniji plačala.

Celotno finančno poročilo si lahko preberete tukaj.

Tudi Irci in Čehi s pozitivnim izidom
Zanimiv podatek je tudi ta, da sta Irska, ki je pred kratkim na referendumu zavrnila Lizbonsko pogodbo, in Češka, ki prav tako grozi z zavrnitvijo pogodbe, neto prejemnici iz evropskega proračuna. Irska je iz evropske blagajne lani dobila 671 milijonov evrov več, kot je plačala, Češka pa je dobila 656,4 milijona evrov več.

Slovenija ni porabila vsega evropskega denarja
Kljub dobremu upravljanju je EU leta 2007 izgubila 227 milijonov evrov v neporabljenih skladih. Največ denarja je izgubila Nemčija, kar 66 milijonov evrov, a gledano proporcionalno, sta največ izgubila Luksemburg in Nizozemska, ki sta izgubila prvi 25, druga pa štiri odstotke sredstev. Edini novi članici, ki nista porabili namenjenih sredstev, sta Slovenija, ki ni porabila 0,2 milijona evrov, ter Slovaška, ki je iz rok izpustila 1,4 milijona evrov.

Sporna kmetijska politika
Evropski proračun je vsako leto predmet ostrih razprav, saj si države prizadevajo, da bi iz skupne blagajne dobile kar največ denarja. Najbolj razvpit spor se je zgodil leta 1984, ko je takratna britanska premierka Margaret Thatcher zahtevala, da dobi Velika Britanija svoj denar nazaj, in zagrozila, da bo ustavila britansko plačilo EU-ju, če ne bo dobila rabata. Spor je temeljil na ogromnih vsotah, ki so jih v okviru skupne evropske kmetijske politike (CAP), ki je takrat predstavljala dve tretjini evropskega proračuna, dobili kmetje, Velika Britanija pa je iz tega dobila relativno malo.

Vse več denarja v razvoj in zaposlovanje
Številke za leto 2007 pa so pokazale, da kmetijska politika ne dominira več pri porabi evropskega proračuna. V letu 2007 je tako EU največ denarja, kar 44 milijard evrov, namenila večjim investicijam, gospodarskemu napredku in zaposlovanju, šele za tem pa s 43 milijardami evrov sledijo donacije kmetom. Velika poraba (skoraj ves denar iz proračuna za leto 2007 je zapustil evropsko blagajno) potrjuje, da je aktivno upravljanje s proračunom že obrodilo sadove.

B. T.