Matti Vanhanen je simbolno predal predsedovanje EU-ju svoji naslednici Angeli Merkel. Foto: EPA
Matti Vanhanen je simbolno predal predsedovanje EU-ju svoji naslednici Angeli Merkel. Foto: EPA
Evropska ustava
Najpomembnejša naloga bo zagotovo oživitev evropske ustave. Foto: European Community

Nemčijo od predsedovanja Uniji sicer loči še 12 dni, a so prednostne naloge predsedovanja poleg Merklove že predstavili tudi zunanji minister Frank Walter Steinmeier in njegovi sodelavci.

Največji izziv nemškega predsedovanja bo nedvomno projekt oživitve evropske ustave. Steinmeier marca v Berlinu pričakuje podpis deklaracije o skupnih evropskih vrednotah, do junija pa predlog oživitve ustavnega procesa, ki bo sprejemljiv za vse članice, tako tiste, ki so ustavo že ratificirale, kot tudi Francijo in Nizozemsko, ki sta na referendumih izrekli odločni "ne".

Poleg ustave se bo sedemindvajseterica (s 1. januarjem v EU vstopata tudi Romunija in Bolgarija) pod nemško taktirko spopadla še z institucionalnimi reformami, pogajanji z Rusijo in s podpisom novega sporazuma o energetskem sodelovanju, zmanjšati bo treba birokratski aparat in sprejeti dolgoročno energetsko in podnebno politiko. Unija se bo morala odločneje odzivati na dogajanja po svetu, pozornost bo namenjena predvsem Rusiji, Turčiji, Kosovu in Bližnjemu vzhodu, pomembna naloga pa bo tudi obnovitev zaupanja v Unijo pri državljanih.

Nemci se veselijo predsedovanja
Pred Nemčijo so torej pomembni izzivi, a je kanclerka Merklova glede predsedovanja zelo optimistična. "Nasploh se celotna nemška vlada in tudi jaz veselimo predsedovanja Uniji, te priložnosti, s katero se država lahko tudi predstavi in pokaže svoje sposobnosti," je povedala Merklova. Vendar pa tako Merklova kot ministrstva svarijo pred tem, da ne bodo mogli delati čudežev.

V trojki predsedujočih držav bosta poleg Nemčije še Portugalska, ki bo predsedovala Uniji v drugi polovici leta 2007, in Slovenija, ki bo na čelu Unije v prvi polovici leta 2008.