To je v nagovoru slovenskim predstavnikom Mladih evropskih federalistov (JEF), ki so se zbrali na skupščini društva v Ljubljani, zagotovil vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Erwan Fouere.
Pomembno je, da bo končni dogovor sprejemljiv za širok krog ljudi, tudi zato, ker bodo o njem v nekaterih državah odločali na referendumu, je poudaril Fouere, po besedah katerega je Irska, ki bo 1. januarja 2004 prevzela polletno predsedovanje povezavi, pripravljena dokončati nalogo, če državam pod italijanskim predsedstvom ne bo uspelo doreči reforme povezave.
Nujno institucionalno ravnotežje
Ključno pri reformi, tako Fouere, je, da "zagotovimo institucionalno ravnotežje, ki bo spoštovalo tudi pravice majhnih držav". Zato mora po njegovem mnenju vloga Evropske komisije ostati enaka kot doslej. Da bi namreč še naprej lahko opravljala nalogo varuha pogodb, je treba ohraniti načelo enega komisarja s polno volilno pravico za vsako državo članico. "Spodkopati moč Evropske komisije bi spodkopalo ravnotežje institucij, ki je obstajalo doslej," je opozoril gost mladih federalistov.
Majhne so enake velikim
Kar se tiče majhnih držav, igrajo po besedah Fouereja v Evropski uniji enako vlogo kot velike. "Ne vidim razloga, da Slovenija ne bi bila prepričljiv akter v EU-ju, svojo dejavnost je pokazala že v konvenciji o prihodnosti Evrope," je bil prepričan, argument o pomembnosti majhnih držav v uniji pa podkrepil s primerom Irske, ki se bliža že šestemu polletnemu predsedovanju in je tudi drugače že dokazala, da velikost ni premo sorazmerna s politično močjo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje