Nekdanji francoski predsednik Valery Giscard d'Estaing, predsednik konvencije za oblikovanje ustavne pogodbe, ki je propadla zaradi zavrnitve na referendumih v Franciji in na Nizozemskem, je dejal, da se je z novo pogodbo spremenila le ovojnica, medtem ko je pismo ostalo isto. "Kar je bilo prej za državljane težko razumljivo besedilo, bo zdaj nerazumljivo," meni d'Estaing.
O novi t. i. reformni pogodbi so se evropski voditelji po dolgotrajnih in napornih pogajanjih dogovorili na nedavnem vrhu EU-ja. Po mnenju d'Estainga bo nova pogodba težko besedilo, saj bo potrebno razlage delovanja Unije iskati v treh besedilih - reformni pogodbi, Rimski pogodbi in Pogodbi o EU-ju. Sam obžaluje, da se ne bi uresničilo upanje na poenostavitev, saj bo reformna pogodba daljša o predvidene ustave.
D'Estaing se tudi čudi, zakaj se v procesu sprejemanja reforme delovanja Unije ne upošteva mnenja državljanov, saj raziskave Eurobarometra kažejo, da 66 odstotkov Evropejcev podpira ustavo EU-ja. Še več, 78 odstotkov, jih je naklonjenih zastavi EU-ja, ki je skupaj z drugimi simboli izključena iz nove pogodbe.
C. R.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje