V torkovih Odmevih so se na to temo soočili Marko Pavliha, strokovnjak za mednarodno pravo s Fakultete za pomorstvo in promet, Rajko Pirnat s Pravne fakultete v Ljubljani ter politolog in sedanji sekretar za strateške zadeve na ministrstvu za zunanje zadeve Milan Balažic.
EP: Kacin za amandma v podporo mediaciji
Pavliha: Mediacija ne bo prinesla končne rešitve
Pavliha je v začetku pogovora najprej predstavil pojem mediacije. Dejal je, da o njej kot o enem izmed sredstev za reševanje spora govori 33. člen Ustanovne listine Združenih narodov. Mediacija po njegovih besedah pomeni vpletenost ene ali več oseb, ki jim obe sprti strani zaupata in ki se v največji možni meri angažirajo, da pospešijo pogajanja, zbirajo dejstva in pomagajo strankam pri doseganju končne rešitve.
Sam je mediaciji naklonjen, čeprav od nje ne pričakuje končne rešitve, temveč to, da bo pripeljala h končni izbiri institucije, ki bo odločala o sporu. Obenem je izrazil upanje, da bo to ad hoc arbitraža, in ne Meddržavno sodišče v Haagu, ki po njegovih besedah izvaja konservativno sodno prakso in ne upošteva posebnih okoliščin oz. zgodovinskega naslova. "Upam, da bo mediacija pripeljala do uporabe zunanjega načela pravičnosti. Slovenija od teh zahtev ne bi smela odstopiti."
Pirnat: Ne vidim možnosti za sporazum
Na drugi strani je tudi Pirnat poudaril, da je mediacija lahko samo pot do sporazuma, "neka izboljšava pogajanj". Pravnik od mediacije ne pričakuje veliko in ima celo pomisleke do takšnega načina reševanja spora med Slovenijo in Hrvaško. Zaradi "vkopanosti" v zadnjem času ne vidi nobene možnosti za sporazum, nedavna sklepa državnega zbora in sabora pa sta po njegovem mnenju položaj med državama še poslabšala.
"Jaz se bojim, da čas ne dela za Slovenijo. Prepričan sem, da ne bo prišlo do sporazuma. Stvar je zabetonirana. Decembra bi morda z mediacijo še šlo, zdaj pa ne. Več časa kot bo minilo, težji bo položaj Slovenije v dveh dimenzijah: zaradi pritiskov Unije in stanja, ki se vzpostavlja v Piranskem zalivu," poudarja Pirnat.
Bolj optimističen je bil Balažic, ki je menil, da je mediacija zelo odprt proces in da Slovenija s tem, ko se ogreva zanj, pravzaprav pritrjuje Evropski komisiji, ki se prav tako nagiba k takšnemu načinu reševanja spora. Pri tem je spomnil, da je evropski komisar za širitev Olli Rehn Hrvaško pozval, naj privoli v mediacijo, in sicer brez nemogočih pogojev.
Balažic: Mediacija vedno deluje v skladu z mednarodnim pravom
Na vprašanje, kako komentira mnenje poročevalca Evropskega parlamenta za Hrvaško Hannesa Swobode, da bi bila Ahtisaarijeva skupina, ki bi vodila mediacijo, pristranska in da mediacije ne bi moglo biti brez zakonitega okrilja mednarodnega sodišča, je odvrnil, da mediacija nikoli ne more biti izvedena proti načelom mednarodnega prava, ker deluje v skladu z njim.
"V tem smislu so tudi evropski funkcionarji različno informirani, lobirani. Bi se pa raje zanesel na uradno politiko, na Evropsko komisijo, ki ima v rokah ključe in je tudi v skladu z žejami slovenske vlade pristopila k reševanju tega problema. To je v tem trenutku daleč najbolj racionalna odločitev. V prihodnosti bo seveda cel kup komentarjev evropskih politikov. Jih lahko spoštujemo, ni pa nam jih treba upoštevati," je dodal.
M. N.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje