Delavec v Frankfurtu ali Dublinu tako zasluži dovolj denarja za hamburger v 15 minutah, v državah pristopnicah pa v 40 do 60 minutah. Velika večina prebivalcev novink namreč dobi manj kot 500 evrov neto plače na mesec.
Študije švicarske banke UBS kažejo, da so bili delavci v Bratislavi leta 2003 celo slabše plačani kot delavci v prestolnicah Peruja, Kolumbije in Mehike. V večini prestolnic novink so povprečne neto plače nižje tudi od tistih v Šanghaju ali Kuala Lumpurju.
Slovenija, Malta in Ciper izjeme
Izjeme med deseterico novink so samo Slovenija, Malta in Ciper, ki so v precej boljšem položaju od drugih pristopnic.
Slovenija in Malta sta glede blaginje primerljivi s Portugalsko in Grčijo, Ciper pa je od njiju že
bogatejši. Potrebno pa je upoštevati, da so v državah novinkah nižji življenjski stroški. Vendar UBS-ova raziskava kaže, da so na Dunaju življenjski stroški dvakrat višji kot v Bratislavi, plače v avstrijski prestolnici pa so kar 5,5-krat višje od bratislavskih.
Elektronika dražja v novinkah
Lokalne storitve so v pristopnicah precej poceni, v splošnem znašajo tretjino cene enakih storitev v EU-ju.Tudi prehrambeni proizvodi so precej cenejši. Uvoženi proizvodi, predvsem elektronika, pa so po drugi strani predvsem zaradi visokega povpraševanja pogosto dražji kot v povezavi.
Razlike obstajajo tudi med pokojninami: v Litvi upokojenci dobijo le 100 evrov na mesec, na Madžarskem pa okrog 130 evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje