Foto:
Foto:

Kot je Trichet povedal poslancem Evropskega parlamenta, je pričakovana gospodarska rast v evroobmočju v zadnjem letošnjem tromesečju znašala le še 1,3 odstotka BDP-ja, medtem ko je bila v preteklih dveh obdobjih rast še 1,7- ter 1,4-odstotna.

Po Trichetovem mnenju bo nižja od napovedane tudi stopnja umirjanja inflacije v evroobmočju, saj bo ta nad mejo 2 odstotkov ostala tudi v prihodnjih mesecih. Kljub temu je Trichet optimističen glede nadaljnje rasti evropskega gospodarstva.


Obrestne mere najverjetneje nespremenjene
Predsednik Evropske centralne banke pa je izrazil razočaranje, da ima kar pet članic evroobmočja proračunski primanjkljaj blizu ali celo nad tremi odstotki BDP-ja. Vnovič je izrazil svoje nasprotovanje reformi pakta stabilnosti in rasti kot temeljnega mehanizma zagotavljanja trdnosti evroobmočja.

Trichet je nastopil pred odborom za gospodarske in denarne zadeve, kjer je moral odgovarjati tudi na očitke, da centralna banka kljub dragi nafti in evru že leto in pol ni dvignila temeljne 2-odstotne obrestne mere. O povišanju bo sicer v četrtek razpravljal svet guvernerjev.

Evropski borzni posredniki menijo, da bo obrestna mera ostala enaka. Kljub temu naj bi guvernerji po pisanju Wall Street Journala razmišljali o dvigu na 2,5 odstotka, predvsem zaradi nezadržnega padanja vrednosti dolarja.