Kot je predsednik slovenske vlade še povedal ob robu vrha zveze Nato v Strasbourgu, so pristopi obeh držav očitno še zelo različni, saj je Slovenija kot članica EU-ja izpolnila pričakovanja, medtem ko Hrvaška tega ni storila; zaradi tega je tudi prejela opozorilo, da se pričakovanja izpolnjujejo na obeh straneh. Slovenija po Pahorjevih besedah še zmeraj pričakuje, da bo Hrvaška Rehnovo pobudo sprejela.
Na vprašanje, kdaj se bo znova srečal s hrvaškim kolegom Ivom Sanaderjem, Pahor ni želel odgovoriti.
Sanader: Vstop v Nato ugoden za odpravo blokade
Sanader pa je po zaključku vrha Nata med drugim dejal, da je Hrvaška z vstopom v Severnoatlantsko zavezništvo močnejša, kar naj bi ji pomagalo tudi pri odpravi slovenske blokade pogajanj z EU-jem. "Ne rečem, da bo takoj odpravljena, ampak zagotovo sledi zaključek, da če je Hrvaška lahko z odprtim vprašanjem meje vstopila v zvezo Nato, lahko z nerešenim vprašanjem meje s Slovenijo vstopi tudi v EU," je poudaril hrvaški premier. Kot je povedal, je nekaj besed na kratko izmenjal tudi s slovenskim premierjem in mu zagotovil, da dogovor iz Mokric, da se bosta sestala, še velja. Pahor pa je Ivu Sanaderju in Stipetu Mesiću čestital ob sprejemu Hrvaške v Nato.
Juri na evropskih volitvah ne bo kandidiral
Zadnje dogodke pa je komentiral tudi evropski poslanec Aurelio Juri (PES/SD), ki je že večkrat izrazil stališče, da je Slovenija z blokado Hrvaške "odprla Pandorino skrinjico" in sprla dva naroda. Po njegovih besedah bi bilo treba bodisi preveriti, ali je mogoča vrnitev k sporazumu Drnovšek - Račan, bodisi spor reševati pred Meddržavnim sodiščem v Haagu.
Juri je ob tem napovedal še, da na letošnjih volitvah v Evropski parlament ne bo kandidiral.
E. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje