Evropski poslanci so evropsko ustavno pogodbo prepričljivo podprli. Foto: epa
Evropski poslanci so evropsko ustavno pogodbo prepričljivo podprli. Foto: epa
Jose Manuel Barroso
Predsednik komisije Jose Manuel Barroso naj ne bi imel večjih težav v Evropskem parlamentu. Foto: epa

Parlament bo sprejel dokončno mnenje o finančni perspektivi EU-ja od leta 2007 do leta 2013, o kateri bodo skušali voditelji Unije doseči dogovor na junijskem vrhu.

Parlament naj bi se zavzel, da bi bila povprečna poraba povezave v večletnem obdobju po izteku zdajšnje perspektive konec leta 2006 1,07 odstotka bruto narodnega (BNP) prihodka oziroma 883 milijard evrov.

Kako naprej po zavrnitvi ustave?
V okviru priprav na srečanje bodo v parlamentu, ki je ustavno pogodbo v začetku leta prepričljivo podprl, govorili tudi o zavrnitvi ustave v Franciji in na Nizozemskem. Kot je napovedal predsedujoči Uniji, luksemburški premier Jean-Claude Juncker, bodo na vrhu podali predlog, s katerim bo Unija pokazala, da deluje in se zna odločati.

Barroso se otepa očitkov o navzkrižju interesov
O pobudi za nezaupnico Evropski komisiji bodo poslanci glasovali v sredo. Pobuda 77 poslancev ima le teoretične možnosti za uspeh, saj Barrosa podpirajo štiri največje stranke, ki imajo 597 od 732 poslancev. Barroso je zavrnil pobudo, ki jo je na račun t.i. počitniške afere proti njegovi ekipi vložila skupina poslancev, in zanikal vse očitke.

Pobudniki nezaupnice trdijo, da je v ozadju počitniške afere navzkrižje interesov, za katerega se komisija tudi nasploh ne trudi, da bi ga preprečila.