Foto:
Foto:

Glede široke podpore slovenskega javnega mnenja za idejo dveh hitrosti Peterle meni, da Slovenci najverjetneje ideje ne zagovarjajo v vsakem primeru, ampak se zgolj želijo priključiti "hitrejši" Evropi.

Glede nedavnega srečanja voditeljev Francije, Nemčije in Velike Britanije Peterle meni, da je bolje, če imajo te tri države usklajena mnenja. Ustava naj bi bila po njegovem sprejeta v času irskega predsedovanja, sicer pa je odprtih še okrog 20 vprašanj.

Prodi: Ni volje za skupno delo
Predsednik Evropske komisije Romano Prodi meni, da bo Evropa dveh hitrosti potrebna v primeru neuspelih pogovorov o evropski ustavi. Prepričan je, da utegne skupina članic EU-ja v primeru, da do konca leta ne bo doseženo soglasje o evropski ustavi, začeti tesneje sodelovati na nekaterih področjih, medtem ko bodo ostale članice ostale zadaj. Tovrstne bojazni so se še okrepile minuli teden, ko so se v Berlinu na srečanju "velikih treh" zbrali nemški kancler Gerhard Schröder, francoski predsednik Jacques Chirac in britanski premier Tony Blair.

Nedogovor bi odprl vrata tej, po njegovem mnenju, neustrezni ideji, saj inštitucije ne morejo ostati zamrznjene v svojem delovanju. Prodiju se zdi tudi, da je Unija trenutno v obdobju, ko ni jasne volje za skupno delo.