Foto:
Foto:

Peterle je poudaril, da bi Slovenija morala narediti vse, da se Evropa ne bi delila, ne pa da vlada špekulira, v kateri hitrosti se bo Slovenija znašla po širitvi.

Peterle bi Evropo dveh hitrosti dopustil le, če bi takšna možnost obstajala v evropski ustavni pogodbi. Če bi se se sodelovanje nekaterih držav vzpostavljalo zunaj teh okvirov, bi lahko po njegovem mnenju v Evropski uniji pojavljale politične napestosti.

V zvezi s sprejemom evropske ustavne pogodbe je Peterle dejal, da je irsko predsedstvo v EU-ju zmerno optimistično, vendar pa bo odločilne korake predvidoma na marčnem, pomladnem vrhu EU-ja storilo le, če države ne bodo vztrajale pri blokiranju dela medvladne konference.

Poročilo realno
Poročilo evropskega parlamenta je po Peterletovem mnenju realistično, kljub nekaterim opozorilom glede prevajanja in institucionalne pripravljenosti za članstvo v povezavi. Kljub temu je Peterele menil, da bo Slovenija v EU vstopila kot edina nova članica, ki bo sposobna
zaživeti s celim "acquisom".

Peterle: Vlada ne sme izključiti javnosti
Izjavo vlade, s katero je ta pospremila predlog zakona o sodelovanju državnega zbora in vlade v evropskih zadevah, je Peterle ocenil kot normalno reakcijo. Vlada je predlagala nekatere natančnejše opredelitve, ki bodo po Peterletovem mnenju oblikovane v teku parlamentarne obravnave. Peterle je sicer kritiziral vladne poskuse, da bi se odmaknila od načela transparentnosti v obravnavi evropskih zadev. Izključevanje javnosti in zapiranje pred njo pri sprejemanju odločitev, ki se tičejo evropskih zadev, pa je za Peterleta nesprejemljivo.