Foto:
Foto:

Sporazum o širitvi EEA-ja so v prestolnici kneževine Liechtenstein zunanji ministri treh držav podpisali z desetimi novimi članicami Evropske unije, med njimi tudi s Slovenijo. Liechtenstein je pred mesecem dni blokiral podpis sporazuma zaradi nerešenega vprašanja vrnitve premoženja, ki so ga kneževini zasegli na Češkoslovaškem po koncu 2. svetovne vojne.

Za podpisom bo stekel postopek ratifikacije sporazuma v vseh 28 državah, ki bo po pričakovanjih trajal vsaj kakšno leto, vendar pa bo do širitve EEA-ja na podlagi začasnih določb vendarle prišlo 1. maja 2004, hkrati s širitvijo EU-ja, kot je bilo ves čas tudi načrtovano.

Sporazum tudi o načinu delitve kvot
Sporazum o širitvi EEA-ja bo sicer določil pogoje vstopa desetih prihodnjih članic EU-ja v EEA-ju, novosti pa bo prinesel zlasti na treh področjih - določil bo nove kvote za uvoz kmetijskih izdelkov in rib v EU-ju, opredelil način delitve kvot, s sporazumom pa so tudi povišana sredstva, ki jih bo trojka nečlanic EU-ja v povračilo za skoraj neomejen dostop do notranjega trga povezave plačevala kmalu močno razširjeni Uniji. V prihodnjem petletnem obdobju od 1. maja 2004 do 30. aprila 2009 naj bi te države skupaj na leto zagotovile 230 milijonov evrov.

Evropska komisija zadovoljna
Podpis sporazuma je že pozdravila Evropska unija in poudarila, da je bila zadržanost Liechensteina samo dvostranskega značaja, poroča francoska tiskovna agencija AFP. V Vaduzu so sporazum podpisali zunanji ministri treh držav, liechtensteinski zunanji minister Ernst Wallch pa je ob tej priložnosti povedal, da podpis kaže na duh konsenza, ki vlada znotraj EEA-ja. Sporazum bo po njegovem mnenju še okrepil povezanost kneževine z ostalo Evropo.

Vaduz je k podpisu pristopil šele pod velikim političnim pritiskom, ne samo Evropske unije, ampak tudi Norveške in Islandije, ki iz solidarnosti oktobra sporazuma nista podpisali. V začetku novembra sta državi napovedali, da bosta podpisali sporazum in čez tri dni je na podpis pristal tudi Liechtenstein.