Reforma, ki jo je pretekli teden predlagala komisija, naj bi bila po besedah ministra preveč radikalna in bi lahko Sloveniji povzročila velike težave ter vodila v opustitev proizvodnje sladkorne pese in sladkorja.
Naštetim težavam pa bi sledile tudi socialne in politične posledice, je še opozoril minister. Edina tovarna sladkorja v Ormožu bi lahko bila zelo prizadeta, poleg tega pa v regiji primanjkuje drugih alternativ za zaposlovanje.
Nevarnost koncentracije proizvodnje sladkorja
Po besedah Pogačnika bi se znatno povečala tudi brezposelnost, sicer pa je med drugim postavil pod vprašaj tudi nekatere konkretne rešitve iz predloga reforme. Najbolj sporen se mu zdi prenos kvot za sladkor med državami članicami, saj bi s tem povzročili koncentracijo sladkorne industrije le v nekaj državah EU-ja.
Slovenija ni osamljena
Slovenija naj v svojih stališčih ne bi bila osamljena, saj menda reformi nasprotuje še vrsta članic. Pogajanja o končni podobi reforme se bodo zagotovo zavlekla še v prihodnje leto.
Evropska komisija sicer želi z reformo sektorja sladkorja temeljito poseči v sistem izvoznih nadomestil in subvencij, zmanjšati proizvodnjo sladkorja ter znižati cene. Ker bo takšna reforma, ki naj bi bila postopno izvedena od sredine leta 2005 do leta 2008, hudo prizadela proizvajalke sladkorja v Evropi, komisija predlaga tudi rešitve, ki bi njihove izgube delno ublažile.
Ministri proti gensko spremenjeni koruzi
Ministri so sicer glasovali proti odprtju evropskega trga za gensko spremenjeno kuruzo. Proti temu predlogu Komisije so bili junija tudi okoljski ministri EU-ja. Predlog komisije je tako podprlo le 10 članic povezave.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje