"Po irski zavrnitvi pogodbe na referendumu je vprašanje pogodbe popolnoma brezpredmetno," je povedal poljski predsednik. Izjava Kaczynskega prihaja ravno na dan, ko predsedovanje Uniji prevzema Francija, to pa predstavlja tudi velik udarec francoskemu predsedniku Nicolasu Sarkozyju. Ta je namreč napovedal, da si bo prizadeval za dosego dogovora o uvejavitvi Lizbonske pogodbe kljub irskemu "ne".
"Težko je reči, kako se bo to končalo. Po drugi strani pa je neresno reči, da brez pogodbe ne bo Evropske unije," je v intervjuju za časnik Dziennik povedal Kaczynski in dodal, da EU deluje tudi brez Lizbonske pogodbe in da bo tako tudi v prihodnosti. "Ni idealna, ampak tako zapletena struktura pač ne more biti idealna," je še pojasnil in pozval evropske voditelje, da zaradi zavrnitve pogodbe ne smejo osamiti Irske.
Pojski parlament je Lizbonsko pogodbo ratificiral že aprila, za veljavnost pa jo mora podpisati še predsednik Kaczynski. V poljski ustavi je namreč zapisano, da je postopek ratifikacije zaključen šele s podpisom predsednika, pri tem pa odločitev parlamenta predsednika ne zavezuje.
Kaj bo storila Češka?
Poleg Poljske je ratifikacija Lizbonske pogodbe vprašljiva tudi na Češkem, kjer mora o tem, ali je pogodba v skladu s češko ustavo, na zahtevo senata odločati ustavno sodišče. To je pred nekaj dnevi sporočilo, da o skladnosti ne more odločati, ker še vedno nima uradnega prevoda pogodbe v češčino, svoje mnenje pa je podal le parlament, ki je zapisal, da pogodba je v skladu z ustavo.
B. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje