Zunanji ministri petindvajseterice bi morali na srečanju doseči dogovor o sodelovanju z Rusijo. Foto: EPA
Zunanji ministri petindvajseterice bi morali na srečanju doseči dogovor o sodelovanju z Rusijo. Foto: EPA
Turška in evropska zastava
Kaj Turčiji več pomeni, ponos ali vstop v EU? Foto: EPA

Zunanji ministri naj bi v Bruslju dosegli dogovor o mandatu EU-ja v pogajanjih o prihodnjem partnerstvu z Rusijo, ki naj bi bila namenjena oblikovanju sporazuma o energetski oskrbi, trgovinskem sodelovanju in spoštovanju človekovih pravic, a je Poljska dogovor preprečila.

Poljska namreč vztraja, da bi morala Moskva odstraniti prepoved uvoza poljskih živilskih izdelkov in obljubiti zadostno preskrbo z energijo. Unija se boji, da bi poljsko nesoglasje vrglo slabo luč na vrh z Rusijo, ki bo 24. novembra v Helsinkih.

Avstrija stroga do Turčije
Srečanje je zaznamovala tudi Avstrija, ki se je zavzela za prekinitev pristopnih pogajanj Unije s Turčijo, če ta do sredine decembra ne bo odprla pristanišč za ladje s Cipra. Finski zunanji minister Erkki Tuomioja je sporočil, da ima Turčija tri tedne časa, da sprejme diplomatski dogovor o trgovanju s Ciprom. V nasprotnem primeru se bo morala soočiti s sankcijami glede pogajanj o članstvu.

Nova vizumska politika
Zunanji ministri so se odločili tudi, da bo Unija še ta mesec začela pogajanja z državami zahodnega Balkana za poenostavitev postopkov za pridobitev vizumov. Slovenija pa je z Madžarsko, s Slovaško in Poljsko zahtevala, da morajo voditelji na decembrskem vrhu govoriti tudi o širitvi schengenskega območja.

Zunanji ministri so izrazili tudi svojo zaskrbljenost zaradi nasilja na območju Gaze in Izrael pozvali k ustavitvi nasilja na palestinskih ozemljih, ki ogrožajo palestinske civiliste.