Foto:
Foto:
Italijanski premier Silvio Berlusconi.

Kwašniewski je tako nakazal možnost rešitve dogovora o prihodnji evropski ustavi s t.i. klavzulo "rendez-vous", kar pomeni, da naj bi o tej temi vnovič razpravljali po sedanjem ali po dveh mandatih Evropske komisije in parlamenta.

Na ta način bi lahko dosegli kompromis o evropski ustavi že ta konec tedna v Bruslju. Poljska od dogovora iz Nice ne bo odstopila in tudi ne bo dopustila, da bi Evropi vladale velike države, vztraja tudi poljski premier Leszek Miller. Poljska in Španija ne pristajata na definicijo kvalificirane večine, kot jo predvideva osnutek ustavne pogodbe. Poljski premier Leszek Miller, ki se je minuli teden poškodoval v helikopterski nesreči in okreva v bolnišnici v Varšavi, se je v torek pozno zvečer po telefonu pogovarjal z britanskim premierom Tonyjem Blairom in trenutno predsedujočim Evropski uniji, italijanskim premierom Silviom Berlusconijem, vendar do rešitev niso prišli.

Po sedaj veljavnem načinu sta Poljska in Španija močnejši
Predsedstvo EU-ja namerava vztrajati pri definiciji iz osnutka ustavne pogodbe, po kateri je kvalificirana večina dvojna večina s polovico držav članic in 60 odstotki prebivalstva. Poljska in Španija pa si prizadevata za ohranitev dogovora iz Pogodbe iz Nice, po kateremu ima vsaka članica v svetu določeno število glasov, pri tem pa Varšavi in Madridu glede na število prebivalstva obeh držav pripada neproporcionalno visoko število glasov.

Kompromisni predlog ustavne pogodbe že razdelili
V Bruslju bodo skušali ta konec tedna na zasedanju zdajšnjih in prihodnjih članic EU-ja sprejeti prvo skupno evropsko ustavno pogodbo. Vendar pa je dogovor, ki naj bi ga voditelji dosegli, še vedno negotov, saj številni ustave ne želijo sprejeti za vsako ceno. Italijansko predsedstvo Unije je prestolnicam za zdaj posredovalo le manj sporni del najnovejšega kompromisnega predloga dokumenta, preostali del, povezan z delovanjem institucij, pa naj bi pripravilo v kratkem.

Berlusconijev "skriti as v rokavu"
Predsedujoči EU-ju, italijanski premier Silvio Berlusconi, je napovedal predlog, s katerim naj bi odpravili nasprotovanje Španije in Poljske glede sistema odločitev. Predlog bo predstavljen na vrhunskem zasedanju Unije konec tedna v Bruslju, kjer naj bi bil dosežen dogovor o evropski ustavi. V žepu imam predlog, za katerega verjamem, da je Španiji in Poljski priznanje statusa velikih držav. Izvlekel ga bom šele v zadnji minuti in videli bomo, ali ga bosta državi sprejeli, je dejal Berlusconi. Španija in Poljska vztrajno nasprotujeta predlogu, ki predvideva dvojno večino pri sprejemanju odločitev.