Na GZS-ju menijo, da se je položaj za podjetnike v nekaterih pogledih izboljšal. Foto: RTVSLO
Na GZS-ju menijo, da se je položaj za podjetnike v nekaterih pogledih izboljšal. Foto: RTVSLO
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije
Trg dela po vstopu Slovenije v EU po ocenah ZSSS-ja ni doživel večjih sprememb. Foto: RTV SLO

To so tudi sicer najbolj izpostavljene panoge v svetovni konkurenci. Razmere se za podjetja, ki so že pred vstopom v EU poslovala na evropskem trgu, niso spremenile. Uspešna so predvsem podjetja v kovinski, kemijski in elektroindustriji.

Prednost vstopa v EU za podjetnike je predvsem zmanjšanje številnih upravnih ovir pri poslovanju, vstop pa ugodno vpliva tudi na gospodarsko rast in povečanje izvoza, inflacija je nižja, višajo se tudi plače. Še posebej po uvedbi evra se bo po pričakovanjih Gospodarske zbornice konkurenca v gospodarstvu zaostrovala.

ZZZS: Visoka stopnja brezposelnosti ostaja
Trg dela po vstopu Slovenije v EU ni doživel večjih sprememb, sprejeti pa so bili nekateri standardi na področju zdravja in varstva pri delu. Najpomembnejša težava na trgu dela pa ostaja visoka stopnja brezposlenosti, predvsem med starejšimi in mladimi, kjer prevladujeta zaposlovanje za določen čas in honorarno delo.

Težava na trgu dela je po mnenju Zveze svobodnih sindikatov Slovenije tudi delo na črno. To v Sloveniji znaša kar med 17 in 25 odstotki BDP-ja, največ pa je tovrstnega dela v gradbeništvu, prevozništvu, gostinstvu in v storitvenih dejavnostih, kot so čiščenje, frizerstvo in šiviljstvo.