Kitarovićeva kljub zapletom še naprej pričakuje podporo Slovenije. Foto: EPA
Kitarovićeva kljub zapletom še naprej pričakuje podporo Slovenije. Foto: EPA

Ministrica je dejala, da želi država pogajanja začeti čim prej. Da bi zagotovila polno sodelovanje s Haagom, Hrvaška že od aprila izvaja poseben akcijski načrt, kamor med drugim sodijo reforma policije in obveščevalnih služb ter javnomnenjska kampanja o nujnosti sodelovanja s sodiščem, je pojasnila.

Naš cilj je aretacija generala Gotovine, je poudarila Grabar Kitarovićeva, ob tem pa opozorila, da bi bil začetek pogajanj pozitiven znak za Hrvaško in tudi celotno balkansko regijo.

Grabar Kitarovićeva je opozorila tudi na zaplete s Slovenijo. Dejala je, da kljub zapletom Hrvaška še naprej pričakuje polno podporo Slovenije pri svojem vključevanju v povezavo. Iz Hrvaške po neuradnih virih do uradnega Bruslja za zdaj še ni prišlo nobeno pismo ali protestna nota.

Preberite si tudi zgodbo o slovensko-hrvaških odnosih.
Hrvaška bi morala začeti pogajanja že sredi marca, vendar jih je Unija preložila zaradi nesodelovanja s haaškim sodiščem. Hrvaška bo tudi ena od tem neuradnega zasedanja zunanjih ministrov EU-ja v četrtek in petek v Newportu v Veliki Britaniji, kjer naj bi govorili predvsem o začetku pogajanj s Turčijo.

Pogajanja naj bi se začela takoj, ko bo Hrvaška zagotovila polno sodelovanje s sodiščem. Slovenija je še na zadnjem zasedanju zunanjih ministrov pred poletnimi počitnicami skupaj z Avstrijo, Madžarsko in Slovaško ponavljala zahtevo po čimprejšnjem začetku pristopnih pogovorov z našo južno sosedo.