Ker državo pretresa politična kriza je, premier Pedro Passos Coelho zaprosil za odlog do konca avgusta, trojka pa je prošnji ugodila.
Vprašanje, ali bo Portugalska zmogla izpolniti pogoje, v katere je privolila v zameno za 78 milijard evrov mednarodne pomoči, je razdelilo domačo politiko, saj je vodja opozicijske socialistične stranke Antonio Jose Seguro v petek zahteval, naj Lizbona z Brusljem poskuša izpogajati drugačen dogovor. "Ne gre za dialog med vlado in našo stranko, saj so tej vladi dnevi šteti. Dialog lahko poteka le še med vsemi strankami v parlamentu, ki želijo najti rešitev za to državo," je dejal Seguro.
Po njegovem pretirano varčevalno naravnana politika grozi, da bo državo uničila. A njegova zahteva je obenem dodatno dvignila stroške zadolževanja, obresti na desetletne državne obveznice so se tako približale osmim odstotkom.
Kako dolgo bo desnosredinska vlada še zdržala, ni jasno, saj so v dvomih glede finančne politike tudi številni ministri. Že v začetku meseca sta odstopila tako finančni kot zunanji minister, a je premier Pedro Passos Coelho zadnjega prepričal, naj ostane v vladi tako, da ga je imenoval za svojega namestnika.
V javnosti je ministrski zbor izjemno nepriljubljen, pozivi po predčasnih volitvah pa se vrstijo. Brezposelnost v državi je 17-odstotna, številni diplomanti se odločajo za selitev v tujino. Še ne tako dolgo nazaj so v Bruslju Portugalsko navajali kot zgledno državo, ki stori vse, kar se od nje zahteva, a zdi se, da je varčevanje, ki med drugim vključuje velik dvig davkov in ostre proračunske reze, zdaj doseglo svoje meje.
Erna Strniša, Radio Slovenija, Jutranja kronika
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje