Nekateri skrajno desničarski poslanci so v parlamentu poskrbeli za nekaj zelene - irske, barve. Foto: EPA
Nekateri skrajno desničarski poslanci so v parlamentu poskrbeli za nekaj zelene - irske, barve. Foto: EPA
Evropski parlament
Evropski parlament je tudi podprl predlog komisije, da se vsa nova motorna vozila opremi s sistemi za pomoč pri zaviranju v sili (BAS), kar naj bi zmanjšalo število prometnih nesreč. Foto: EPA
Zasedanje Evropskega parlamenta

Na razpravi v Strasbourgu je nekaj poslancev podporo odločitvi irske izrazilo tudi s transparenti z napisi "Spoštujte glasovanje na Irskem" in zelenimi majicami.

Večina strank in poslancev za nadaljevanje
Nadaljevanje ratifikacijskega procesa je podprla večina političnih skupin - Evropska ljudska stranka (EPP-ED), socialisti (PES), liberalci (ALDE), Zeleni, Združenje za Evropo narodov (UEN) in Evropska združena levica - Zelena nordijska levica (GUE/NGL). "Ni čas za kazanje s prstom, je pa čas za spoštovanje. Ne le za spoštovanje irskih volivcev, ampak tudi drugih držav," je dejal Brian Crowley (UEN).

Za nadaljevanje ratifikacijskega procesa sta se zavzela tudi slovenska evropska poslanca Alojz Peterle (EPP-ED), ki je sicer opozoril, da ni dovolj le spoštovati irsko odločitev, temveč je treba razumeti tudi razloge zanjo, in Borut Pahor (PES), ki je opozoril na globoko vrzel med pogledom na EU v evropskih krogih in med državljani.

Ombudsmanu širša pooblastila
Poslanci so v razpravi podprli tudi spremembe statuta evropskega varuha človekovih pravic. V skladu s predlogom bi bili vsi organi in institucije EU-ja obvezani ombudsmanu posredovati informacije, ki jih ta zahteva, odpravljena pa bi bila izjema, po kateri je lahko bil ombudsmanu zavrnjen dostop do podatkov "na podlagi utemeljenih razlogov tajnosti". Po predlogu ombudsman ne bi več sodeloval le z nacionalnimi varuhi, ampak z vsemi institucijami, ki se ukvarjajo z varstvom in spodbujanjem človekovih pravic. Spremembe statuta je julija leta 2006 zahteval sam ombudsman Nikiforos Diamanduros. Ko bo spremembe uradno potrdil še Svet EU-ja, bodo začele veljati.

Tudi uradno dva nova komisarja
Poleg tega so poslanci podprli predlog o imenovanju dveh evropskih komisarjev, ki sicer svoje delo opravljata že od maja. Dozdajšnji komisar za promet, Francoz Jacques Barrot, je od Italijana Franca Frattinija prevzel področje pravosodja, svobode in varnosti, nekdanji evropski poslanec Antonio Tajani pa je po novem odgovoren za področje prometa. Oba sta tudi podpredsednika Evropske komisije.

A. P.

Zasedanje Evropskega parlamenta