Osrednjo besedo imajo seveda tudi države same, saj te predlagajo kandidate za bruseljsko ekipo. Evropska komisija je po pogodbenih določilih EU-ja od nacionalnih vlad neodvisna institucija, člani pa delujejo v interesu EU-ja.
Komisija deluje pod vodstvom predsednika, ki odloča o njeni notranji organizaciji in tako zagotavlja, da je njeno delovanje dosledno in učinkovito ter da temelji na kolegialnosti.
Novi komisarji v utečeno ekipo
Obveznosti med člani ekipe razporedi in dodeli predsednik, ki je tudi pristojen za prerazporejanje pristojnosti v teku mandata. Mandat komisije traja pet let. Imenovanje članov Evropske komisije iz desetih držav pristopnic je specifično, saj bodo novi komisarji prišli v že utečeno ekipo in to tik pred iztekom njenega mandata. Tudi te kandidate bo na predlog predsednika komisije Romana Prodija potrjeval Svet EU-ja. Kandidati bodo morali tudi čez postopek potrjevanja v Evropskem parlamentu. Zaslišanja so predvidena aprila, glasovanje pa maja, na zadnjem zasedanju pred junijskimi evropskimi volitvami.
Večina kandidatov že znanih
Tokrat gre za imenovanje evropskih komisarjev z izredno kratkim mandatom. Na položaju bodo od 1. maja do 1. novembra, nato pa bo komisarske stolčke zasedli drugi. O novem predsedniku Komisije, ki bo sestavljal prihodnjo bruseljsko ekipo, se bodo voditelji EU-ja predvidoma dogovorili na zasedanju Evropskega sveta junija letos. Postopek za iskanje komisarjev iz prihodnjih držav članic je stekel konec novembra lani, ko je Romano Prodi voditelje deseterice s pozval k iskanju sprejemljivih kandidatov. Pogovore s premieri deseterice je Prodi opravil decembra lani, svoje kandidate pa je sporočila večina pristopnic.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje