Janez Potočnik pravi, da si želi uspešno končati svoj mandat v Evropski komisiji. Foto: EPA
Janez Potočnik pravi, da si želi uspešno končati svoj mandat v Evropski komisiji. Foto: EPA
Gregor Golobič
Predsednik Zaresa bi si sodelovanje s Potočnikom želel, a pravi, da realnost kaže drugače. Foto: MMC RTV SLO
Franco Frattini
Italijanski komisar je trenutno na začasnem dopustu in doma aktivno sodeluje v predvolilni kampanji. Foto: EPA

Evropski komisar za znanost in raziskave pravi, da si želi dokončati mandat in pustiti pečat na področju, ki je, kot pravi, ključnega pomena za prihodnost EU-ja. Prepričan je, da njegovo delo, ki je zahtevno in zanimivo, zahteva celega človeka, zaradi česar se ne namerava vključiti v kampanjo ob letošnjih parlamentarnih volitvah v Sloveniji. Tako je zavrnil ugibanja slovenskih politikov in medijev, da bi se lahko vključil v kampanjo.

Potočnik je povedal, da komisar ni in ne sme biti podaljšek domače politike. "Naša naloga je jasna, delujemo v dobro celotnega EU-ja," je pojasnil.

Potočnik je tudi dejal, da ne izključuje možnosti, da bi po izteku mandata prevzel še en mandat kot član Evropske komisije, a se mu zdi, da je zdaj še prezgodaj govoriti o tem, saj komisarja predlaga slovenska vlada, končno besedo pa ima pri tem predsednik Evropske komisije.

Golobič zanika namigovanja
Predsednik stranke Zares Gregor Golobič je ob tem zanikal namigovanja, da naj bi se stranka s Potočnikom pogovarjala o njegovem sodelovanju na parlamentarnih volitvah. Dodal je, da bi si sicer to želel, ob tem pa poudaril, da so "želje eno, realnost pa drugo". Golobič je še povedal, da Zares v celoti spoštuje odločitev Potočnika.

Komisarji večkrat v kampanji
Sicer tako ravnanje evropskih komisarjev ni bilo vedno pravilo. V Italiji se je začela predvolilna kampanja, italijanski evropski komisar Franco Frattini pa je predsednika Evropske komisije Joseja Manuela Barrosa prosil za odobritev neplačanega dopusta, ki naj bi trajal od 15. marca do 14. aprila. Barroso je to prošnjo odobril, pravosodni resor pa za omenjeni čas prepustil komisarju za promet Jacquesu Barrotu.

Podobno je lani storil tudi belgijiski komisar Louis Michel, ki je bil na neplačanem dopustu od 12. maja do 10. junija. Taki primeri so znani tudi iz preteklih let.

Potočnik meni, da vsak odgovarja za svoja dejanja, sicer pa je prepričan, da enomesečna odsotnost ne more bistveno vplivati na kakovost dela v resorju.

Pred kratkim se je tudi zgodilo, da je zaradi vloge v domači kampanji odstopil ciprski komisar, ki je vodil resor za zdravje, Markos Kiprianu, saj je bil v novi ciprski vladi imenovan za zunanjega ministra. Kmalu za tem je bila na njegov položaj v Evropski komisiji imenovana Andrula Vasiliu.

Potočnik je to komentiral z besedami: "To je nekaj, kar je preprosto del realnosti delovanja komisije. Dogajalo se je že v preteklosti in prepričan sem, da se ni zgodilo zadnjič. V tem ne vidim problema." O morebitnem še kakšnem odhodu iz Evropske komisije ni želel ugibati.

M. R.