Foto:
Foto:

V Evropski komisiji ima Slovenija tudi svojega komisarja, pristojnega za znanost in razvoj.

JANEZ POTOČNIK, evropski komisar za znanost in razvoj
Leto 2004 si bom najbolj zapomnil po priključitvi 10 novih članic EU-ju, saj je dogodek zgodovinskega pomena. Zdaj si 25 držav deli enake vrednoste, živi v miru in demokraciji. Proces širitve pa se s tem še ni končal. Romunija in Bolgarija naj bi se EU-ju pridružili leta 2007, že naslednje leto pa bomo začeli pristopna pogajanja s Hrvaško in Turčijo. To je samo dokaz, da so evropski projekti privlačni ljudem in državam, ki še niso članice EU-ja.
Pomembne spremembe sem doživel tudi sam, saj zdaj živim v Bruslju, delam v Evropski komisiji kot komisar za znanost in razvoj. Evropska razvojna politika je zelo pomembna, saj se evropski raziskovalni programi predstavljajo čez mejo za blaginjo celotne Evrope.
V letu 2005 bi lahko poudaril mnogo izzivov. Med najpomembnejšimi je potrditev ustavne pogodbe v vseh evropskih državah, pa tudi proračun EU-ja za leto 2007. Najbolj bi pa izpostavil lizbonsko strategijo, saj bo pomembno vplivala na nadaljnji razvoj EU-ja v naslednjih 5 do 10 letih. Leta 2000 so evropski voditelji sprejeli strategijo, ki bo Evropo naredila bolj dinamično in na znanju podprto družbo.

LETO 2004 V BESEDI IN SLIKI