Foto:
Foto:

Tako meni minister za evropske zadeve Janez Potočnik, ki se je udeležil letnega srečanja Slovenskega vseevropskega gibanja v Portorožu. Minister je udeležencem srečanja predstavil postopek pogajalskega procesa za vstop v povezavo in izkušnje, ki si jih je Slovenija v procesu pridobila. Potočnik je poleg tega spregovoril tudi o prihodnjih nalogah države in EU-ja kot celote.

Po Potočnikovih besedah je bilo že na začetku pogajanj bistveno zavedanje, da v evropsko integracijo vstopamo zaradi sebe in ne zaradi drugih, česar se moramo zavedati tudi v prihodnje. "Na naši poti do polnopravnega članstva v EU-ju in dejanskega začetka delovanja prenovljenih evropskih institucij se nam ne more zgoditi popolnoma nič slabega," je še povedal Potočnik.

Ekonomske in politične težave razširjenega EU-ja
Med izzivi razširjenega EU-ja vidi Potočnik gospodarske in politične težave. Med prvimi je izpostavil neusklajeno skupno denarno politiko z nacionalnimi fiskalnimi politikami, staranje prebivalstva, ki po njegovih besedah pomeni veliko fiskalno grožnjo, nezadostno mednarodno konkurenco in neenotno delovanje notranjih trgov v članicah. Med političnimi težavami, s katerimi se bo soočal EU po vstopu novih članic, pa je Potočnik izpostavil demokratični primanjkljaj, neustrezno skupno zunanjo in varnostno politiko ter institucionalne težave.

Bučar o nacionalizmu in nacionalnosti
Predsednik gibanja France Bučar pa je dejal, da je nacionalnost kot pojem in vrednota
deležna hudih očitkov zastarelosti in zgodovinske krivde. Nacionalizem naj bi bil kot sinonim za nacionalni egoizem vzrok za zatiranje in uničevanje narodov. Nacionalnost kot pripadnost določeni družbeni skupnosti pa pomeni vrnitev v naravni krog biološkega sveta, v krog boja za preživetje, kjer je edino merilo in pogoj za uspeh večja moč brez ozira na kakršne koli vrednote, je še povedal Bučar.