Foto:
Foto:
Slovenijo v EU-ju čaka tudi trdo delo, ne le mehke blazinice.

Pri tem je posebej izpostavil države zahodnega Balkana. Dodal je, da je potrebno državam, ki se želijo vključiti v EU, dajati pozitivne signale. Pomagati jim je treba tudi pri izvajanju političnih in gospodarskih reform.

Širitev je po Potočnikovem mnenju zgodovinski proces, ki je vse bolj usmerjen k zagotavljanju varnosti in stabilnosti, zato tudi zagovarja nadaljnje širitve EU-ja. Minister se je ob tem zavzel tudi za diferenciran pristop do novih prosilk za članstvo (tega je Unija formalno izvajala tudi pri sedanji širitvi, čeprav Potočnik opozarja, da so v povezavi kandidatke bolj ali manj obravnavali paketno), pri čemer je po njegovem mnenju potrebno biti posebej pozoren na to, ali v prosilkah za članstvo obstaja zadostna orientacija proti EU-ju.

Nujne notranje spremembe
Za uspešno vključevanje države v Unijo so po ministrovem mnenju potrebne tudi notranje spremembe v sami državi pristopnici, pogoji, ki jih za članstvo postavlja povezava, pa lahko pomenijo dobrodošlo spodbudo pri zaključevanju procesa tranzicije.

Naloge za Slovenijo šele prihajajo
Potočnik je še dejal, da se ključne naloge za Slovenijo po vstopu v Unijo šele začenjajo, saj bo potrebno začeti braniti in uresničevati svoje interese znotraj povezave, pri čemer pa bo potrebno - posebej glede uvedbe evra in izgube nekaterih vzvodov ekonomske politike - pokazati veliko mero fleksibilnosti. Po Potočnikovem mnenju bo sicer Slovenija nekaj svoje suverenosti prenesla na povezavo, ob tem da absolutna suverenost, tako Potočnik, ne obstaja. Obenem bo dobila možnost soodločanja tudi o drugih državah članicah EU-ja oz. bo pridobila nekaj evropske suverenosti.

Foruma se je udeležilo okoli 100 udeležencev iz 23 držav, med katerimi so bili ekonomisti, politiki in gospodarstveniki.