Pogodbe o dobavi plina med Rusijo in Ukrajino, naj bi bile nepregledne, slednjo pa naj bi pestile tudi nestabilne politične razmere. Rusija je zaradi spora o dobavnih cenah januarja ukinila dobavo plina Ukrajini, prek katere potuje 80 odstotkov plina, namenjenega v EU. Ruski energetski krogi so krizo označili za zanemarljivo, skrbi v zvezi z evropsko energetsko varnostjo pa za pretirane.
Če nikogar ni skrbelo med hladno vojno ...
Kot se je slikovito izrazil ruski predstavnik pri EU-ju Vladimir Čižov, tudi med najtemnejšimi leti hladne vojne nikogar ni skrbelo zaradi ruskih zalog energije. Evropski komisar za energetiko Andreas Piebalgs je prepričan, da letošnjo zimo ne bo težav pri tranzitu plina na evropski trg.
Ukrajinski premier Viktor Janukovič je predstavil sporazum o nakupu ruskega plina po ceni 130 ameriških dolarjev za 1.000 kubičnih metrov, na resornem ministrstvu pa so zagotovili, da so tranzitni plinovodni brezhibni.
S pogodbami na plan!
Strokovnjaki s centra za evropske politične študije so vseeno zaskrbljeni; dogovor, ki sta ga sklenili skupni podjetji obeh držav RosUkrEnergo in UkrGasEnergo, naj bi bil nepregleden. Podrobnosti o lastništvu podjetij javnosti niso znane. Če so pogodbe podpisali na političnem vrhu, potem najbrž držijo, raziskovalci pa vpletene pozivajo, naj jih objavijo in jih tako podvržejo kritični presoji strokovne in zainteresirane javnosti.
Hladni val lahko zaustavi dobavo plina
Obstajala naj bi tudi nevarnost, da ruske zaloge plina ne bodo zadostovale, če bi v primeru izjemno mrzlega vremena naraslo povpraševanje. Že sklenjene pogodbe za dobavo plina namreč ne predvidevajo zadostne količine plina, če bo zima zelo mrzla. Evropski strokovnjaki opozarjajo, da bi se lahko ponovil scenarij lanske zime, ko je dobava plina za nekaj dni zastala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje