Evroposlanci državi pozivajo, naj spore rešita v ozračju dobrososedskih odnosov in medsebojnega spoštovanja. Foto: RTV SLO
Evroposlanci državi pozivajo, naj spore rešita v ozračju dobrososedskih odnosov in medsebojnega spoštovanja. Foto: RTV SLO
Makedonska in evropska zastava
Ime države ne bo vplivalo na njeno približevanje Uniji. Foto: EPA

Hrvaška je v dokumentu deležna pohvale zaradi napredka na področju regionalnega sodelovanja, kljub temu pa se od nje pričakuje, da bo v rešitev odprtih vprašanj vložila veliko energije.

Poziv Hrvaški in Sloveniji je bil v besedilo dodan kot dopolnilo, predlagala pa sta ga avstrijski in nizozemski socialistični poslanec.

Poročilo obravnava tudi napredek in težave drugih kandidatk za članstvo v Evropski uniji, med njimi Turčije in Makedonije. Pri Makedoniji se še vedno odpira predvsem vprašanje njenega imena. Evropski poslanci državo pozivajo, naj skupaj z Grčijo poišče rešitev, ki bi bila sprejemljiva za obe državi.

Kljub temu pa ime države, ki jo nekatere članice Unije priznavajo pod imenom nekdanja jugoslovanska republika Makedonija (FYROM), nekatere vključno s Slovenijo pa kot Makedonija, za vključevanje v Evropsko unijo ni bistvenega pomena.

Poročilo je v tretjem poskusu potrdil odbor za zunanje zadeve, obravnavati in potrditi pa ga morajo še evropski poslanci na plenarnem zasedanju.