Predstavniki hrvaških ribičev menijo, da bi molala Hrvaška ERC polno uveljaviti pred začetkom pristopnih pogajanj z EU-jem ter si na ta način zagotoviti boljše izhodišče. Foto: RTV SLO
Predstavniki hrvaških ribičev menijo, da bi molala Hrvaška ERC polno uveljaviti pred začetkom pristopnih pogajanj z EU-jem ter si na ta način zagotoviti boljše izhodišče. Foto: RTV SLO
Ivo Sanader
Premier Ivo Sanader je nasprotovanja opozicije uradnim stališčem Bruslja označil za poceni politiziranje. Foto: EPA

Hrvaški ribiči so na zasedanju ceha v Breli na sabor ter vlado Iva Sanaderja naslovili poziv k razširitvi veljavnosti ERC-ja tudi na članice EU-ja, za katere na omenjeni dokument velja moratorij, saj bi se morala Hrvaška po mnenju evropske komisije o tem najprej dogovoriti s sosedami. Razprava o coni je bila v saboru sicer predvidena že pred poletnimi počitnicami, a vlada tega vprašanja do takrat še ni obravnavala.

Hrvaška kmečka stranka (HSS) pa je že junija napovedal referendumsko pobudo o polni uveljavitvi cone, če sabor jeseni ne bi potrdil njene popolne veljave za vse države. Predsednik Stipe Mesić pri pa pri tem vprašanju deli mnenje EU-ja in trdi , da bi se morala Hrvaška najprej uskladiti s sosednjimi državami.

Sanader v med domačo javnostjo in EU-jem
Hrvaški premier Ivo Sanader je že pred časom dejal, da bi ERC lahko uveljavili tudi pred koncem pristopnih pogajanj z EU-jem, a to le, če ne bi škodilo Hrvaški. S tem je odgovoril na grožnje hrvaških ribičev, ki so napovedali izstop iz pogajalske skupine, če sabor ne bo potrdil ERC-ja brez izjem.

ERC je bil razglašen oktobra 2003, leto potem pa je stopil v veljavo. Po prvotnem načrtu naj bi skoraj 60.000 kvadratnih kilometrov veliko površino na območju ERC-ja nadziralo 1.113 uslužbencev z 90 čolni, 16 ladjami, sedmimi letali in štirimi helikopterji ter z radarskim sistemom, ki naj bi pokril celotno območje tega pasu.