Foto:
Foto:

9. maja 1950 se je tedanji francoski zunanji minister Robert Schuman v kontekstu sprave in zagotavljanja trajnega miru v povojni Evropi zavzel za organizirano interesno povezovanje evropskih držav. Schumanov načrt je bil uresničen leto dni kasneje, ko so ustanovili Evropsko skupnost za premog in jeklo.

V Schumanovi deklaraciji vidi Evropa začetek integracijskega procesa, ki je pripeljal do današnje Evropske unije. Poleg Francije in Nemčije so ustanovno Pariško pogodbo 18. aprila 1951 podpisale še štiri evropske države: Belgija, Italija, Luksemburg in Nizozemska.

Poslanice Ropa, Potočnika in Fouereja
Dan Evrope je letos prvič tudi dan Slovenije, saj ga prvič praznujemo kot člani Evropske unije, je v poslanici ob 9. maju, dnevu Evrope, poudaril slovenski premier Anton Rop. Pred 54 leti je tedanji zunanji minister Francije Robert Schuman postavil temelje evropskih integracij. Imel je pogum in vizijo, pogum in vizijo imamo tudi mi. Želimo si biti med najbolj uspešnimi članicami EU-ja, želimo si, da bi vsi slovenski državljani imeli dobrobit od polnopravnega članstva v Uniji, je v izjavi zapisal Rop. Premier je še spomnil, da je dan Evrope za Slovence še posebej prazničen, ker se je pred 59 leti na slovenskih tleh končala največja morija prejšnjega stoletja.

Prvi član Evropske komisije iz Slovenije Janez Potočnik pa je izrazil prepričanje, da prebujajoča se Evropa brez meja bogati slovensko dediščino, zato jo je treba spodbujati k velikim korakom. Vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Erwan Fouere je poudaril, da lahko Slovenija z zakoreninjenim zgodovinskim čutom, ponosom, kulturno tradicijo in jezikom v EU prenese svoje težko dosežene demokratične vrednote in kulturno dediščino.