Model EK-ja Sloveniji ne odgovarja
Finančni minister Franc Križanič pa poudarja, da so v tem modelu za Slovenijo neprimerne ideje: "Oni imajo model, ki je poenostavitev dejanskega stanja, kot sicer vsak model, ampak njihov model je še zlasti velika poenostavitev, zlasti z našega vidika, in to smo pač kot pridržek metodologiji povedali."
Po modelu Evropske komisije se bo delež izdatkov v javnih financah zaradi naše politike glede staranja prebivalstva do leta 2060 povečal kar za osem odstotkov slovenskega bruto domačega proizvoda, s čimer prihaja Slovenija med najbolj ranljive države, pojasnjuje minister.
Prevelik poudarek na višini pokojnin
Nadaljuje s slovenskim stališčem, da je treba ta model popraviti tako, da se upoštevata tudi javni dolg v BDP-ju in pritisk, ki ga takšen premik predstavlja na sam dolg. Prav tako je po njegovih besedah treba upoštevati eksplicitne in implicitne stroške, ki nastajajo v zvezi s staranjem, in ne postavljati prevelikega poudarka le na eksplicitnih stroških, torej višini pokojnin, ampak na vseh stroških, ki lahko nastopijo s povečanimi socialnimi, zdravstvenimi in podobnimi izdatki.
"Model, če bi bil zastavljen bolj realistično, vodi k drugačnim predlogom za pripravo držav na morebitni pojav staranja prebivalstva," je prepričan minister. Glavni odgovor je po njegovih besedah v povečanju zaposlenosti in dvigu produktivnosti tudi v aktivni starosti, torej v spremembi obnašanja.
A. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje