Komisarka je ogorčena nad dejstvom, da v parlamentih sedmih od 15 članic EU ženske predstavljajo manj kot petino vseh poslancev.
Kljub pozivom, tako Diamantopulujeva, se je doslej na tem področju le malo spremenilo. Podatki kažejo, da mejo 40-odstotne zastopanosti v parlamentu presegajo le na Švedskem (45 odstotkov žensk). Več kot 30 odstotkov žensk sestavlja parlamente še v Belgiji, na Danskem, v Nemčiji, na Finskem, Nizozemskem in v Avstriji. Na zadnjih mestih pa so se znašle Francija (12,3 odstotkov žensk), Italija (9,6 odstotka) in Grčija (devet odstotkov), kar glede na stanje v letu 1999 pomeni le minimalno spremembo.
V nekaterih članicah je delež žensk v vladah kljub vsemu precej zrasel. V Belgiji je tako v primerjavi z letom 1999, ko je bilo v vladi 14 odstotkov žensk, sedaj tretjina ministric žensk. Tudi v Nemčiji je delež ministric zrasel, in sicer s 36 na 43,6 odstotka, prav tako v Španiji - s 14 na 26,6 odstotka. Nasprotno pa je v Grčiji, ki je tudi tu na zadnjem mestu, delež žensk v vladnem kabinetu celo padel, in sicer z 9,5 na 8,2 odstotka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje