Po podatkih Evropske službe za izbor kadrov (EPSO), pristojne za organizacijo in izvedbo izpitov ter kadrovanje za EU, je to 28,7 odstotka od skupno 397 kandidatov, ki so opravili predizbirni test za administratorje najnižjega ranga A8.
Na teste je bilo sicer povabljenih 1.050 Slovencev, udeležilo pa se jih je 38 odstotkov. Za slovenske uradnike je na voljo 65 mest.
Slovenci nad povprečjem
Z navedenim odstotkom uspešnosti so Slovenci nad povprečjem, saj statistika za deset pristopnic kaže, da je skozi prvo sito prišlo le 22,7 odstotka ali 2.465 kandidatov od 10.834. Najuspešnejši v prvem krogu izpitov za administratorje ranga A8 iz novink so bili Maltežani (od 116, ki so pisali, jih je uspelo 65 ali 56 odstotkov). Boljši od Slovencev so bili še Čehi z 29,9 odstotka uspešnih kandidatov, za malenkost slabši pa s 27,6 odstoka Latvijci in Litvanci ter s 27,5 odstotka Estonci.
Najslabše je šlo Slovakom (17,3 odstotka), Poljakom (18,8 odstotka) in Madžarom (20,9 odstotka).
Največ mest za administratorje javne uprave
Največ mest je na voljo za administratorje javne uprave, za katere je bilo tudi največ kandidatov. Manj kandidatov, še posebej uspešnih, je na preostalih treh področjih, za katere so tudi potekali testi, in sicer so to pravo, gospodarstvo in revizija. V primeru nekaterih držav so razmere celo zaskrbljujoče, kajti prvega kroga ni opravilo niti toliko kandidatov, kot je na voljo mest. Le pri javni upravi je slika drugačna in se je praviloma skozi prvo sito prebilo vsaj dvakrat toliko kandidatov, kot je mest.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje