Ruski predsednik je prepričan, da se bo situacija glede protiraketnega ščita odvijala podobno kot leta 1962 na Kubi. Foto: EPA
Ruski predsednik je prepričan, da se bo situacija glede protiraketnega ščita odvijala podobno kot leta 1962 na Kubi. Foto: EPA
Jose Manuel Barroso in Vladimir Putin
Vrh v Lizboni je zadnji vrh Vladimirja Putina v vlogi ruskega predsednika. Foto: EPA
Poljska mesnica
Moskva zahteva, da njihovi izvedenci izdajajo dovoljenja za izvoz poljskega mesa v Rusijo, s čimer pa se Varšava ne strinja. Foto: EPA
Vrh EU-Rusija

Ruski predsednik, ki se je v Lizboni udeležil vrha EU-ja in Rusije, je na tiskovni konferenci po srečanju dejal, da se dogodki odvijajo na zelo podoben način, kot so se v 60. letih prejšnjega stoletja.

"Podobna dejanja Sovjetske zveze, ko je na Kubo poslala rakete, so sprožila kubansko raketno krizo. Za nas je situacija, predvsem tehnološko, zelo podobna, saj se na naših mejah ustvarjajo grožnje naši državi," je povedal Putin in dodal: "Hvala bogu, da zdaj nimamo nobene kubanske raketne krize, to pa predvsem zaradi tega, ker so se odnosi med ZDA in Evropo spremenili."

Na zasedanju so bila med gospodarskimi temami v ospredju vprašanje oskrbe z energijo, nedostopnost ruskega trga za tuje vlagatelje in podpora EU-ja vstopu Rusije v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Pri političnih vprašanjih pa so največ časa namenili Kosovu in Iranu.

Vroča linija med Brusljem in Moskvo
Oskrba z energijo je ena glavnih skrbi EU-ja, saj Rusija dobavlja evropskim državam četrtino zemeljskega plina. Da ne bi bilo krize kot pred dvema letoma, ko je bila zaradi prekinitve dobave ruskega plina Ukrajini ponekod v Evropi ovirana oskrba, je Rusija predlagala vzpostavitev sistema hitrega obveščanja med Moskvo in Brusljem, po katerem bo pravočasno sporočala o morebitnih zapletih.

Evropska unija bo, da bi zagotovila ohranitev cen in nemoteno oskrbo, zahtevala, da tuja podjetja na evropskem energetskem trgu ne smejo imeti v lasti tako proizvodnje kot tudi distribucije energije, kar je najbolj uperjeno proti ruskemu državnemu monopolistu Gazpromu. Bruslju je trn v peti tudi zaprtost ruskega trga za evropske vlagatelje, zato se zavzema za odpravo omejitev, v to pa Moskva noče privoliti.

Na vidiku nov sporazum?
Vrh je bil tudi priložnost za pogovore o sklenitvi novega sporazuma o partnerstvu in sodelovanju med EU-jem in Rusijo, saj se bo zdajšnji sporazum iztekel decembra. Zaradi ruske prepovedi uvoza poljskega mesa je namreč Varšava pred dvema letoma vložila veto na začetek pogajanj o partnerstvu z Rusijo. Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je izrazil prepričanje, da bodo probleme hitro rešili in da bodo kmalu začeli pogajanja o novem sporazumu.

Putin proti hitrim odločitvam
Le malo možnosti je bilo, da bi EU in Rusija zbližala stališča glede vprašanja ureditve statusa Kosova, saj večina evropskih držav podpira neodvisnost pokrajine, medtem ko Rusija kot srbska zaveznica temu nasprotuje. Putin je pred prihodom na vrh znova poudaril, da bi prenagljene odločitve lahko sprožile separatistične težnje tudi drugod po Evropi.

Tudi pri vprašanju iranskega jedrskega programa po mnenju Rusije ni treba hiteti, zato Putin nasprotuje novim sankcijam in daje prednost diplomatskim pogajanjem. "Teči okoli kot norec z nožem v eni roki ni najboljša pot za rešitev težav," se je glede Irana slikovito izrazil Putin.

Putin za sodelovanje na področju človekovih pravic
Na mizi se je znašlo tudi vprašanje kršitev človekovih pravic v Rusiji, saj so človekoljubne organizacije evropske voditelje pozvale, naj se o tem vprašanju odkrito in enotno pogovorijo z ruskim predsednikom. Putin je tako predlagal, da bi skupaj z Evropsko unijo ustanovili inštitut za človekove pravice, da bi tako izboljšali dialog o politično občutljivih temah.

G. V./B. T.

Vrh EU-Rusija