Evropska komisija vztraja, da nova pravila ne diskriminirajo ruskih podjetij. Pripravljeni so se pogovarjati, a ob popolnem spoštovanju evropske zakonodaje. V EU-ju začne 3. marca veljati nova energetska zakonodaja, imenovana tretji energetski sveženj, ki med drugim predvideva ločevanje energetske proizvodnje od distribucije.
Velike težave pred Gazpromom?
Moskvo skrbi, da bi ta pravila povzročila težave ruskemu energetskemu velikanu Gazpromu in želi spremeniti pravila igre. "Naša podjetja so zaradi teh pravil prizadeta ob delovanju na evropskem trgu," je poudaril Putin in evropske načrte primerjal z "zasegom premoženja".
Ob tem je ruski premier, ki je sicer izpostavil, da je "ruska energija podlaga za evropsko blaginjo", opozoril, da bi "popolna mehanska izvedba tretjega energetskega svežnja privedla do dviga cen".
EU: Rusija je najpomembnejši energetski partner
Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je v odzivu na to poudaril, da tretji energetski sveženj "ne diskriminira". "Od tujih podjetij pričakujemo, da sprejmejo enaka pravila, kot veljajo za naša podjetja," je poudaril Portugalec. "Seveda želimo, da Rusija ostane naš najpomembnejši energetski partner, sploh glede plina," je še izpostavil Barroso in k temu pristavil, da sicer Evropa tudi pošteno plačuje za ruski plin.
Ruski premier se je z delegacijo 12 ministrov sešel z Barrosom in člani njegove ekipe. To je najmočnejša delegacija ruske vlade v Bruslju od začetka teh srečanj leta 1997. Srečanja ruske vlade in Komisije sicer ne potekajo vsako leto; zadnje je bilo februarja 2009.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje