To po njegovih besedah velja tudi v primeru širjenja jurisdikcije v Jadranskem morju. Račan je po pogovoru z visokim zunanjepolitičnim predstavnikom EU-ja Javierjem Solano poudaril, da je Hrvaška za leto dni preložila uveljavitev ekološko-ribolovne cone prav zato, da bo lahko v tem času tekla širša razprava o zaščiti Jadrana. Solana upa, da bo vprašanje zaščite Jadranskega morja rešeno kmalu in v dobrem duhui izrazil pa je obžalovanje, da do razglasitve ERC-ja ni prišlo z dogovorom.
Račan: Dobri odnosi s sosedami v nacionalnem interesu
"Evropska politika sicer predpisuje pogovore pred nacionalnimi ukrepi, vendar pa hrvaška odločitev ni presedan - do podobnih ukrepov je na enak način prihajalo v Evropi že prej," je dejal Račan. Ob tem je napovedal, da bo Hrvaška aktivno sodelovala pri oblikovanju skupnega stališča sredozemskih držav o zaščiti tako Sredozemlja kot Jadrana na novembrski ministrski konferenci v Benetkah. "Hrvaški so dobri odnosi s sosednjimi državami ter regionalno sodelovanje v nacionalnem interesu," je zatrdil.
Solana za dogovorno reševanje problema
Javier Solana je izrazil upanje, da bo problem kmalu in dogovorno rešen. "Naš nasvet Hrvaški je sicer bil, da je vprašanja, ki zadevajo tudi druge, pametno reševati na dogovorni način, kajti to je naš način dela. A upam, da bo ta problem kmalu rešen in to na normalen način v dobrem duhu," je dejal Solana.
Solana je sicer tudi prepričan, da bo Hrvaška kmalu rešila problem, ki trenutno predstavlja politično oviro na poti njenega približevanja v EU - izročitev generala Anteja Gotovine mednarodnemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji v Haagu.
Prodi obžaluje hrvaško odločitev
Predsednik Evropske komisije Romano Prodi pa je obžaloval nedavno odločitev hrvaškega sabora o razglasitvi ekološko-ribolovne cone v Jadranskem morju. "Obžalujem to odločitev," je dejal Prodi po pogovoru s hrvaškim premierom Ivico Račanom. "Enostranske odločitve vedno pripeljejo do težav," je tudi poudaril Prodi in zato Hrvaško, kot je dejal, pozval "k odprtemu dialogu s sosednjimi državami"
Račan je sicer Evropski komisiji predal odgovore na vprašalnik, na podlagi katerih bo ta predvidoma do prihodnje pomladi oblikovala mnenje o prošnji Hrvaške za članstvo v Evropski uniji.
Zunanji ministri o hrvaški odločitvi ne bodo sprejeli posebne deklaracije
Zunanji ministri EU-ja, ki se jim bodo kot opazovalci pridružili tudi kolegi iz desetih držav pristopnic, pa bodo na zasedanju prihodnji teden v Luksemburgu najverjetneje obžalovali hrvaško razglasitev ekološko-ribolovne cone v Jadranskem morju, vendar o tem zagotovo ne bodo sprejeli posebne deklaracije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje