Visoki predstavnik za zunanjo politiko Josep Borrell je potrdil, da ima Unija poročila o tovarni na Kitajskem, ki naj bi proizvajala brezpilotne letalnike in jih pošiljala Rusiji za uporabo na ukrajinskem bojišču. Čeprav o tem še nimajo jasnih dokazov, pa je pričakovati živahno razpravo ministrov.
Unija je bila namreč že do zdaj zaskrbljena zaradi kitajskega pošiljanja izdelkov za dvojno rabo Rusiji, če pa bi se potrdile informacije o pošiljanju brezpilotnih letalnikov, bi to pomenilo, da je Kitajska začela neposredno vojaško podpirati Rusijo in da je opustila svojo nevtralno držo.
Pred morebitnim ukrepanjem želi Unija ugotoviti, ali takšna tovarna dejansko obstaja, ali so bili letalniki res poslani v Rusijo in kaj o tem vedo kitajske oblasti. Visoki evropski diplomat sicer težko verjame, da bi se to lahko dogajalo brez njihove vednosti.
Če se bodo informacije izkazale za resnične, je napovedal podobne sankcije, kot jih je Unija zaradi vojaške pomoči Rusiji sprejela proti Belorusiji, Iranu in Severni Koreji. Napovedal je tudi, da bo Unija Ukrajini poslala jasno sporočilo, da ji bo še okrepila vojaško pomoč.
Razprava o zamrznitvi političnega dialoga z Izraelom
Zaradi vojaškega ravnanja Izraela v Gazi in Libanonu, ki ne spoštuje zavez o spoštovanju človekovih pravic, je pričakovati tudi vročo razpravo o predlogu Josepa Borrella, da se zamrzne politični dialog z Izraelom.
Zaradi neenotnosti članic Unije pri politiki do Izraela ni pričakovati, da bo predlog dobil podporo. Nekatere države, med njimi naj bi bila tudi Slovenija, Borrellov predlog podpirajo, številne pa mu nasprotujejo. Za sprejem bi bilo potrebno soglasje vseh članic.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje