Slovenski finančni minister Dušan Mramor je odprl tudi vprašanje stroškov, ki jih je mogoče uveljavljati za pridobitev evropskega denarja, saj se večina upravičenih stroškov nanaša na težave prosilcev za azil in na integracijo prebežnikov, ne pa tudi na nadzor migracijskega toka.
"Za migracijski tok je zelo težko najti stroške, ki so upravičeni, tako da smo to vprašanje odprli in dobili zagotovila, da bo s prožnostjo proračuna ta tok financiran," je pojasnil Mramor in povedal, da je Razvojna banka Sveta Evrope Sloveniji odobrila 1,5 milijona evrov donacij oziroma nepovratnih sredstev za pokrivanje stroškov z begunsko krizo.
Slovenija pričakuje iz skupne evropske ovojnice za begunsko krizo oziroma migracije v vrednosti 9,2 milijarde evrov za leti 2015 in 2016 tudi še določeno pomoč, je poudaril Mramor. Ali bo ta znašala 73 milijonov evrov, kot je za pokritje stroškov begunske krize iz evropske blagajne predvideno v dopolnjenem predlogu proračuna za leto 2016, pa je še vprašanje. "A v tej smeri močno delamo," je poudaril Mramor.
Evropska komisija stoji ob strani
Evropski komisar za humanitarno pomoč in krizno upravljanje Hristos Stilianides, ki je danes na obisku v Sloveniji, je poudaril, da Evropska komisija Sloveniji stoji ob strani v aktualni migrantski krizi, ki je globalna in zato zahteva globalen odziv.
Za obvladovanje begunske krize je Evropska komisija pred kratkim za humanitarno pomoč namenila dodatnih 200 milijonov evrov za letošnje leto. Dodatnih 300 milijonov evrov pa je namenila za naslednje leto za humanitarno pomoč beguncem in notranje razseljenim v Siriji, Iraku, Turčiji, Libanonu, Jordaniji in tudi na Zahodnem Balkanu. Do zdaj je EU za aktualno begunsko krizo s središčem v Siriji državam, ki niso članice EU-ja, namenila skupno 1,5 milijarde humanitarne moči, je povedal Stilianides.
Poudaril je tudi, da EU pomaga tudi državam članicam prek usmerjenega financiranja in tehnične podpore. Omenil je tudi dobrih deset milijonov evrov nujne finančne pomoči Sloveniji. EU članicam podporo ponuja tudi prek mehanizma civilne zaščite, ki ga je pred kratkim aktivirala tudi Slovenija.
Stilianides je tudi zagotovil, da se Evropska komisija trudi s turško vlado dokončati akcijski načrt za zajezitev migrantskih tokov proti Evropi.
Obvestilo uredništva:
Zaradi številnih komentarjev in zagotavljanja čim višjih standardov razprave pod članki o begunski krizi smo se odločili, da komentiranje na portalu rtvslo.si omogočimo pod eno novico. Ne gre za cenzuro ali blokado, temveč za vzdrževanje ravni komunikacije na portalu javne RTV, ki je zavezana k takšnim merilom. Svoje mnenje o dogajanju z begunsko krizo lahko ob spoštovanju forumskih pravil MMC RTV SLO izrazite v komentarjih tukaj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje