Foto:
Foto:
Predsednik evropkse komisije Romano Prodi je podprl opozorila Slovenije

Kot je poudaril, mora EU širitev razumeti kot priložnost za hitrejšo gospodarsko rast. Brez enotnega trga na vseh področjih na 25 držav razširjena Unija ne bo mogla v celoti zaživeti, je menil Rop. Dodal je, da je EU tako še daleč od uresničitve lizbonske strategije.

Omejevanje dostopa na trge dela za delavce iz novink je političen in realen problem, ki bo v celoti odpravljen šele z razvojem, je kolegom iz Unije dejal Rop in pri tem izpostavil poseben položaj Slovenije.

Podpora Prodija
S tem se je strinjal tudi predsednik Evropske komisije Romano Prodi. Po njegovem mnenju delovna sila iz pristopnic ne bo povzročila težav, zato se bo še naprej zavzemal za odpravo oziroma zmanjšanje omejitev, poroča Radio Slovenija.

Poseben položaj Slovenije
Slovenija je glede omejevanja delovne sile v zdajšnji petnajsterici v posebnem položaju, saj odliv delavcev v njenem primeru ni problem, ravno nasprotno. Zato je zaščitila svoj trg dela - na kratek rok so možne omejitve v interesu Slovenije, je dejal premier Rop.

Slovaška: Mladi bodo delo iskali izven Evrope
Slovaški premier Mikulaš Dzurinda je menil, da je nevarno zapreti vrata ali omejiti dostop na delovni trg mladim izobraženim ljudem, kajti odšli bodo v države, kjer ni omejitev - v ZDA ali na Japonsko. S tem se je pridružil številnim, ki menijo, da so omejitve prostega pretoka delovne sile v nasprotju s t. i. lizbonsko strategijo, po kateri naj bi EU do leta 2010 postal najuspešnejše svetovno gospodarstvo in za seboj pustila ZDA in Japonsko. Slovaška se sicer ne bo zatekla k načelu vzajemnosti in ne bo uvedla protiukrepov proti sedanjim državam članicam Evropske unije, ki njenim državljanom nameravajo začasno omejiti dostop na svoj trg delovne sile.

Petnajsterica pred novinkami panično zaprla nacionalne trge dela
Omejitve dostopa do nacionalnih trgov dela bodo uvedle praktično vse države, tudi tiste, ki so sprva napovedale sprostitev dostopa na svoje trge dela. Do omejitev za največ sedem let imajo sedanje članice EU-ja sicer pravico skladno s pristopno pogodbo. To je tema, ki tare tudi Slovenijo, ki se je zato že odločila izkoristiti možnost, ki jo pristopna pogodba ponuja novinkam, ter uveljaviti načelo vzajemnosti. Delavcem iz tistih držav, ki so se odločile za omejitve, bo tako tudi sama preprečila dostop do slovenskega trga dela.